Autor |
Wiadomość |
Fallen Leaf
Administrator
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 314 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Radomsko Płeć: Mężczyzna
|
|
---> F A Q <--- |
|
F A Q - Czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i problemy
________________________________________________________________________________
Czym jest świadomy sen (LD) ?
Świadomy sen jest snem, w którym wiemy że śnimy i zdajemy sobie sprawę z faktów z tego wynikających.
Czym jest sen o LD ?
Sen o LD jest snem w którym wiemy że śnimy ale nie zachowujemy się logicznie wobec tego faktu.
Dokładne wyjaśnienie tego stanu oraz różnic między LD przeczytasz w poniższym artykule.
LD a sen o LD
Jeśli po przeczytaniu artykułu wciąż nie jesteś pewny/a czy miałeś LD, zdaj relację tutaj.
Czym jest paraliż przysenny ?
Paraliż przysenny jest naturalnym zjawiskiem występującym każdej nocy. Jest to swojego rodzaju 'klatka" nakładana przez mózg aby nasze ruchy ze snu nie przechodziły do jawy. Czasem zdarza się przeżyć paraliż świadomie. Taka sytuacja charakteryzuje się blokadą ruchów oraz intensywnymi hipnagogami (o nich poniżej).
Jeśli chcę mieć LD muszę przeżywać świadomy paraliż?
Nie. Duża szansa na świadome paraliżu występuję tylko w technice WILD polegającej na przejściu do snu bez utraty świadomości. Jeśli boisz się paraliżu, uświadom sobie że jest to i wyłącznie wytwór twojej wyobraźni i nikomu nigdy nic się przez niego nie stało. W jego czasie pozostań spokojny bo hipnagogi wzorują się na twoich emocjach.
Czym są hipnagogi ?
Hipnagogi są to halucynacje występujące przy zasypianiu. Im bliżej do fazy REM (fazy w której śnimy) tym hipnagogi są intensywniejsze, a najintensywniejsze są w czasie paraliżu. Hipnagogi mogą być: wzrokowe, słuchowe, kinestetyczne a także smakowe i węchowe (rzadziej).
Hipnagogi są kwestią bardzo indywidualną i różnią się w zależności od osoby. Niektórzy mogą nawet nie mieć np. hipnagog wzrokowych.
Co to są Testy Rzeczywistości i jak je poprawnie wykonywać ?
Testy Rzeczywistości (TR) są czynnościami pozwalającymi nam sprawdzić czy w danym momencie nie śnimy.
Odsyłam do tego artykułu.
W śnie zrobiłem/am TR ale nie uświadomiłem/am się.
Powodem jest mechaniczne wykonywanie TR na jawie. Przed wykonaniem TR odrzuć myśl że to na pewno jawa a robisz TR tylko żeby przeszedł do nawyku. Naprawdę się zastanów czy w danym momencie nie śnisz. W końcu w snach też tak myślisz i dlatego się nie uświadamiasz.
Dokładniejszy opis wykonywania TR znajdziesz w powyższym artykule.
Jaka jest najlepsza technika dla początkującego ?
Nie ma "najlepszej techniki", może jedynie istnieć najlepsza technika dla ciebie. Początkującym zaleca się jednak stosowanie jako podstawy techniki WBTB bo od niej podchodzi największa część sukcesów oraz zwiększa ona szanse na LD w przypadku każdej techniki.
Czy żeby mieć LD muszę pamiętać swoje sny ?
Jeśli nie pamiętasz swoich snów to znaczy że nie ma w nich żadnej uwagi i szansa na uświadomienie jest bardzo mała. Pamiętaj że pamięć snów jest po części wyznacznikiem postępu i im więcej i lepiej je pamiętasz, tym większą masz szansę na uświadomienie.
Czy żeby mieć LD muszę prowadzić dziennik snów ?
Dziennik snów "mówi" podświadomości o naszym zainteresowaniu snami dzięki czemu szansa na LD wzrasta. Jeśli nie pamiętasz swoich snów, prowadź dziennik snów przynajmniej do czasu poprawienia się pamięci. Pamiętaj jednak że jego ciągłe prowadzenie zwiększa twoje szanse.
Nie mam czasu na zapisanie snów po obudzeniu
Zamiast zapisywania całych snów po obudzeniu możesz zapisywać same klucze snów. Są to główne elementy, które wystąpiły we śnie. Zapisz je od razu po obudzeniu (najlepiej miej kolo łóżka zeszyt) a gdy będziesz miał czas, przeczytaj klucze i staraj przypomnieć sobie sen. Tą metodę stosuje wiele oneironautów i nie mają oni problemów z pamięcią snów.
Możesz też skorzystać z dyktafonu zamiast papierowego dziennika.
Uzyskałem/am świadomość we śnie ale wyrzuciło mnie chwilę po uświadomieniu
Najczęściej przyczyną „wyrzucenia” ze snu są zbyt silne emocje/euforia występujące po uświadomieniu się że śnimy. Dlatego w takiej sytuacji, w pierwszej kolejności zaleca się stabilizację snu.
Częstym powodem jest również uświadomienie się w końcówce fazy. Jeśli uświadomiłeś się nagle, bez powodu to bardzo prawdopodobne że było to spłycenie w końcówce fazy. W takim przypadku był to najpewniej spontan i musisz spróbować jakiejś techniki.
pierwsze, krytyczne 30 sekund - naucz się na pamięć
Pamiętaj również że jeśli przyczyną wywalenia nie była końcówka fazy, masz możliwość powrotu.
DEILD - Poradnik powrotu do snu
Jak panować nad snem ?
Kontrola w świadomym śnie może sprawiać trudności. Najważniejszym aspektem kontroli jest wiara oraz pomaganie podświadomości przebyć przez ziemskie przyzwyczajenia, czyli np. stwarzając przedmioty kojarzące się z daną czynnością. Jeśli chcesz coś stworzyć to pamiętaj żeby nie tworzyć przed oczami, tylko "wiedząc" że dany przedmiot/osoba znajduje się za tobą, za rogiem, za drzwiami itp.
Z pewnością pomocne okaże się przeczytanie [link widoczny dla zalogowanych] artykułu.
Jak używać afirmacji?
Po pierwsze - mądrze . Zanim zaczniesz używać afirmacji zgromadź trochę teorii.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Nie rozumiem skrótu
Odsyłam do Słownika Pojęć
Pytania odnośnie techniki WILD
Pamiętaj że WILD nie jest sugerowany dla początkujących z uwagi na jego trudność. Większość niepowodzeń wiąże się z brakiem odpowiedniego doświadczenia ale poniższe odpowiedzi mogą być pomocne. Pamiętaj żeby nie traktować technik WILD na forum jak złoty środek. Traktuj je jak poradniki, każdy swój sposób na WILD musi sobie dopracować metodą prób i błędów.
Czy muszę łączyć WILD z WBTB
Jeśli zależy ci na sukcesie - Tak. WILD bez WBTB ma małe szanse powodzenia a jeśli nawet się powiedzie to w większości przypadków LD kończy się po chwili. Jeśli jednak upierasz się o WILD bez WBTB, przy jakichkolwiek problemach, nie możesz liczyć na pomoc forum ponieważ powodem tych niepowodzeń jest brak WBTB przy WILDzie.
Jeśli nie chcesz robić pełnego WBTB, próbuj WILD'a od razu kilka godzin po obudzeniu, ale ma to odpowiednio mniejszą szansę sukcesu. Możesz próbować też DEILD (1,2,3,4)
Nie mam hipnagogów, co zrobić ?
Możliwe że twój relaks jest zbyt płytki, i musisz bardziej się zrelaksować. Pomocne może okazać się przewrócenie do wygodnej pozycji w której zasypiasz i poleżenie chwilę pozwalając prawie odpłynąć w sen ale nie pozwalając sobie zasnąć. Po tym powrócić do pozycji WILD'owania i starać się nie odpłynąć.
Jeśli chodzi o konkretne hipnagogi np. wzrokowe, to możliwe że najzwyczajniej w świecie ich nie doświadczasz. To rzadki przypadek ale możliwy.
Czy hipnagogi są wymagane do przejścia w sen?
Tak, zawsze przechodzimy przez jakieś hipnagogi. Jednak większość po przeczytaniu "hipnagogi" ma na myśli hipnagogi tworzone przed oczami, wzrokowe. Prawdą jest że większość przechodzi właśnie przez hipnagogi wzrokowe, robiąc na nie "zooma", ale nie jest to regułą. Są tacy co ich nie mają i przechodzą przez hipnagogi kinestetyczne jak uczucie wirowania, kołysania.
Hipnagogi są kwestią indywidualną i tak samo kwestią indywidualną jest przechodzenie w sen.
Czy paraliż jest wymagany do przejścia w sen?
Jeśli nie jesteś jeszcze we śnie a trwasz w paraliżu, możesz próbować przejść w sen. Często jednak wrzuca cię do snu przed paraliżem, w efekcie nie doświadczasz go świadomie.
Jak rozpoznać paraliż lub sen?
Bardzo często paraliż jest mylony z objawami przed paraliżem, wszak często jakiekolwiek dziwne zjawisko postrzegane jest jako paraliż, to błąd. Paraliż jest dokonany wtedy kiedy nie możemy się poruszyć oraz nie czujemy ciała.
Kiedy nie jesteś pewny/a czy jesteś w paraliżu czy we śnie możesz przeprowadzić następujący test:
Podnieś rękę do góry z bardzo małą siłą. Jeśli ręka podnosi się z trudem ale jest ciężka i drży - nie jesteś w paraliżu, co najwyżej w stanie przed nim.
Jeśli czujesz blokadę, jak przez folię - paraliż. Jeśli ręka podnosi się jak piórko do góry i nie drży - jesteś we śnie. Podnieś rękę do nosa i zakończ TR.
Jestem w paraliżu i nie mogę przejść do snu
Upewnij się czy to na pewno paraliż (sposób powyżej). Jeśli to paraliż to zastosuj jeden w poniższych sposobów:
- Przez hipnagogi wzrokowe - Jeśli masz wyraźne i stabilne hipnagogi wzrokowe, robisz na nie zooma i przechodzisz do snu.
- Przez wizualizację - Wizualizujesz czynność nie możliwą do wykonania we śnie, np. wydłużającą się rękę, szybki bieg, bardzo wysokie skoki. Wizualizacja ma być przeprowadzana w pierwszej osobie z uwzględnieniem jak najwięcej szczegółów i zmysłów.
- Rozhuśtanie wibracji - kiedy czujesz huśtanie/wibracje wykonujesz głębokie wdechy. Wraz z oddechami wibracje powinny się zwiększyć. Robisz coraz większe wdechy aż w końcu wykonujesz bardzo głęboki wdech i wibracje przenoszą cię do snu.
- Przez fiksację - Wywalasz oczy bardzo mocno do góry. Jeśli czujesz efekty to wywalasz jak najmocniej i utrzymujesz tą fiksację aż nie przejdziesz do snu.
Nie wszystkie mogą na ciebie działać, przechodzenie do snu to kwestia indywidualna. Możliwe też że będziesz przechodzić przez swój własny sposób.
Jestem we śnie. Co dalej?
Gdy będziesz pewny że znajdujesz się we śnie i TR będzie pozytywny, monotonnie podnieś swoje ciało do góry i wstań, nie otwierając oczu. Teraz pozostaje "włączyć" światło. Poszukaj przełącznika światła, zdejmij senną opaskę, przetrzyj oczy. Gdy po prostu otworzysz oczy możesz się wybudzić gdyż otwieranie oczu kojarzy się w wybudzaniem.
Staraj się też na początku nie poruszać ciałem fizycznie, a myślami.
Nie są to niezbędne kroki, ale znacznie zwiększą szanse na stabilny, długi i dobrej jakości świadomy sen z WILD'a.
Podczas WILD'a czuję silną chęć przekręcenia się na bok
Nie powinieneś przekręcać się na bok. Mózg w ten sposób ostatecznie sprawdza czy już śpisz i jesteś od krok od paraliżu/wejścia w sen. Staraj się o tym nie myśleć i przerzuć uwagę na coś innego.
Ew. możesz poddać się i przewrócić, przy tym zwiększając koncentrację i starając się utrzymać świadomość a może się uda.
Czym są zrywy miokloniczne?
Móżg chcąc sprawdzić czy już śnimy wysyła sygnał do mięśni. Jeśli nie śpimy, w tym przypadku któraś kończyna może dostać nagłego zrywu. Są to właśnie zrywy miokloniczne.
W trakcie WILD'a doświadczam zrywów, co psuje próbę
Zrywy miokloniczne mogą nas zdekoncentrować i zepsuć lub opóźnić próbę WILD. Jeśli ich doświadczasz to znaczy że za mało się zrelaksowałeś lub też źle dobrałeś WBTB i ciało jest za bardzo rozbudzone. Jeśli relaksacja będzie dostateczna, takie zrywy nie wystąpią.
Jaka jest najlepsza kotwica ?
Przypuszczalnie najlepszymi kotwicami są świadomy oddech oraz wyciszenie myśli. Świadomy oddech polega na biernym obserwowaniu aspektu oddychania, bez zbędnych myśli. Wyciszenie myśli jest techniką trudną, ćwiczoną przez np. medytację.
Innymi kotwicami są np. wizualizacja monotonnej czynności jak np. schodzenie po schodach, lub niewygoda. Kotwice musisz dostosować do siebie, pamiętaj że WILD to technika prób i błędów.
Oczy same mi się otwierają, co zrobić ?
Najczęściej oczy otwierają się z powodu z powodu zbyt dużego rozbudzenia. Rób WILD'a wtedy kiedy oczy nie wymagają żadnej siły żeby były zamknięte.
Może być też tak że doświadczasz hipnagogu wzrokowego przedstawiającego pokój w którym WILD'ujesz.
Mam problem z przełykaniem śliny, co zrobić?
Po pierwsze przejmowanie się tym, powoduje że sobie o tym przypominasz. Staraj się o tym nie myśleć. Jeśli już będziesz chciał przełknąć ślinę, staraj się to robić odruchowo, nie poświęcając na to nazbyt dużej uwagi. Pamiętaj, że przełykanie śliny nie cofa procesu zasypiania, jedynie minimalnie go opóźnia. Jeśli ciągle cię to denerwuje i psuje próby, spróbuj bardziej podeprzeć głowę, to powinno w jakimś stopniu zniwelować problem.
_____________________________________________________________________
Bibliografia :
1. Niektóre artykuły oraz pytania Jazu - Stare FAQ
2. Porady dokańczania WILD'a Incestus'a
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Czw 12:22, 17 Lis 2016, w całości zmieniany 10 razy
|
|
Sob 17:20, 22 Lut 2014 |
|
 |
|
 |
Johny
Senny Podróżnik
Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 134 razy Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
|
|
|
 |  | Czy żeby mieć LD muszę pamiętać swoje sny ?
Jeśli nie pamiętasz swoich snów to znaczy że nie ma w nich żadnej uważności i nie masz szans się uświadomić. Pamiętaj że pamięć snów jest wyznacznikiem postępu i im więcej i lepiej je pamiętasz, tym większą masz szansę na uświadomienie. |
Wg mnie nie jest tak do końca.
1. Można nie pamiętać snów od dłuższego czasu i LD może wystąpić. Tak samo wiele osób świetnie pamięta swoje sny i nigdy n nie doświadczają LD. Nie widzę tu korelacji. Pamięć snów nie jest czynnikiem krytycznym do osiągania świadomych snów. Co prawda pamiętanie ich i przywiązanie do nich wagi znacznie zwiększa szanse na LD, ale nie jest to prostolinijna korelacja. Moim argumentem mogą być tu wyjątki z mojego dziennika snów. :)
2. "Jeśli nie pamiętasz swoich snów to znaczy że nie ma w nich żadnej uważności": Tu wiadomo trzeba się dogadać co kto rozumie pod pojęciem uważność, z tego co się zorientowałem to dla Was to samo co dla mnie świadomość. (Jest też słowo "przytomność" ;) ) czyli to co powstaje przy TR, przy przebywaniu "tu i teraz" i najczęściej w LD.
Pomijając to, pamięć snów mogę przełączyć z nie pamiętania żadnych snów przez tydzień do pamiętania pięciu z jednej nocy przy pomocy prostej sugestii. Zaś wprowadzanie uważności do snu to bardziej stopniowy proces (również możliwe przy pomocy sugestii)
Noc z pamięcią snów może różnić się od nocy bez niej jedynie tym co się dzieje rano, na wykresie EEG/FMRI bez różnic, a noc z LD (u Was z uważnością) już się oznacza inną pracą mózgu. Nie widzę więc powodu by twierdzić że uważność to pamięć snów a wyższa uważność to LD. To mylne choć może dla kogoś i praktyczne.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Wto 9:36, 25 Lut 2014 |
|
 |
Fallen Leaf
Administrator
Dołączył: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 314 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Radomsko Płeć: Mężczyzna
|
|
|
|
1. Tak, do takich wyjątków należy np. spłycenie snu. Zmieniłem punkt.
2. Afirmacje o pamięć snów zwiększają uważność, uważność śnienia. Jak i budzą po REM w niektórych przypadkach. Ale to nie temat na FAQ.
Jeśli chcesz zmień ten punkt według twojego uznania. Ja przede wszystkim chciałem pozbyć się mitu "nie pamiętasz snów - może masz LD ale ich nie pamiętasz". Bo jest to bzdurą (którą rozsiewa min. Wójtowicz). Pełnoprawne sny świadome pamięta się w pełni lub o wiele lepiej od snów nieświadomych. Jeśli ktoś nie pamięta snów ale zdarzy mu się mieć LD np. na wskutek nagłego spłycenia, to te LD zapamięta. Tylko w niewielu przypadkach nie pamięta się LD, ale zwykle i tak później się ono przypomina.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Sob 21:21, 21 Cze 2014, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Pią 18:29, 28 Lut 2014 |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|
|