Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Jak zacz±æ?
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Dla pocz±tkuj±cych Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Jak zacz±æ?
Autor Wiadomo¶æ
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Jak zacz±æ?
"Od czego zacz±æ ?"

Spis Tre¶ci

__________________________________________________

I. Wstêp
II. W³a¶ciwy mindset
III.. Dziennik snów
1. Klucze snów
2. Jak opisywaæ i traktowaæ sny?
3. Co zrobiæ je¶li nie pamiêtasz snów?
IV.. Techniki
1. Techniki dora¼ne
2. Techniki sta³e
__________________________________________________


Wstêp


Nauka ¶wiadomego snu nie jest trudna i nie wymaga od nas du¿o czasu. Problemem w nauce jest indywidualno¶æ jaka cechuje t± dziedzinê (oneironautykê). Sposobów w jaki mo¿na nauczyæ czy te¿ wywo³aæ ¶wiadomy sen, jest praktycznie tyle co liczba praktykuj±cych ¶wiadomy sen.
Nie istnieje co¶ takiego jak "najlepsza technika". W praktyce ¶wiadomego snu chodzi g³ównie o testowanie ró¿nych technik przez jaki¶ czas (najlepiej 2 tygodnie lub chocia¿ tydzieñ) i znalezienie takiej która bêdzie na ciebie dzia³a³a najlepiej.

W³a¶ciwy mindset

W³a¶ciwie nastawienie w praktyce ¶wiadomego ¶nienia jest kluczem do sukcesu. W koñcu wszystko dzieje siê w twojej g³owie. Mindset podzielê na 3 czê¶ci. Wiarê, motywacjê i pozbycie siê wszelkich blokad.

Wiara

Wiara w d±¿eniu do sukcesu w praktyce ¶wiadomego ¶nienia jest twoim orê¿em. Ma ona swoje odbicie w ca³ej praktyce oraz dodatkowo jest si³± napêdow± wszelkich technik wykorzystuj±cych afirmacjê.
Jak j± utrzymaæ? Przede wszystkim wiedz ¿e ka¿dy mo¿e osi±gn±æ LD. Jednym zajmuje to, krócej, drugim d³u¿ej, ale ka¿dy mo¿e je osi±gn±æ. Mniej na uwadze równie¿ to ¿e im silniejsza jest twoja wiara - tym szybciej osi±gniesz sukces.

Motywacja

Motywacja to równie¿ kluczowa kwestia. Ona decyduje o twojej chêci do robienia wszystkiego co dotyczy ¶wiadomego ¶nienia. Sk±d j± czerpaæ? Ka¿dego zachêci ogrom mo¿liwo¶ci jakie niesie ze sob± stan ¶wiadomego ¶nienia. Pomy¶l o swoim najwiêkszym celu w ¶wiadomym ¶nie. Byæ zaczerpn±³e¶ go z jakiego¶ filmu b±d¼ bajki czy anime, lub jakiej¶ literatury. Albo istnieje materia³ do tego celu nawi±zuj±cy. Obejrzenie b±d¼ przeczytanie tego materia³u, lub materia³u o ¶wiadomym ¶nie ( jak "Incepcja") na pewno podniesie twoj± motywacjê.
Dobrym pomys³em mo¿e byæ równie¿ przeczytanie relacji ludzi, którym uda³o siê osi±gn±æ ten wspania³y stan jak np. relacje w tym dziale.
My¶l czêsto jak to bêdzie w koñcu osi±gn±æ ten cel, wyobra¼ sobie t± rado¶æ, któr± wtedy poczujesz, a twoja motywacja nie bêdzie opada³a ani na chwilê Smile

Pozbycie siê blokad

Mo¿liwe jest, ¿e mamy jakie¶ obawy przed ¶wiadomym ¶nieniem, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wystarczy odrobina negatywnych uczuæ i nasza pod¶wiadomo¶æ mo¿e za³o¿yæ nam pewnego rodzaju barierê na LD.
Pamiêtajmy jednak, ¿e nasze cia³o i nasz umys³ s±... NASZE i to my je kontrolujemy i to my mamy na nie wp³yw. Choæ czasem nie jest to ³atwe, to zmieniæ mo¿emy wszystko.

Proponujê zrobiæ listê wszystkich plusów i minusów LD, jakie nam przychodz± do g³owy. Wszystkich pozytywnych i negatywnych odczuæ, oczekiwañ i obaw. Nale¿y byæ ze sob± ca³kowicie szczerym i nie pomijaæ nawet najdrobniejszych rzeczy. Po zrobieniu listy trzeba zastanowiæ siê g³êboko nad ka¿dym z minusów. Prawda jest taka, ¿e ka¿d± negatywn± rzecz w tym temacie mo¿na sobie wyt³umaczyæ, wyja¶niæ i przekonaæ siebie, ¿e tak na prawdê jest ca³kiem nieistotna.

Do najczêstszych blokad zaliczyæ mo¿na obawy przed naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, bariery religijne, a nawet obawy przed reakcj± najbli¿szych. Pragnê tu zaznaczyæ, ¿e LD s± ca³kowicie bezpieczne. W sen zapadamy codziennie, codziennie mamy kilka snów a to, ¿e bêdziemy je przezywaæ ¶wiadomie stanowi dla nas tylko dodatkow± mo¿liwo¶æ.
Warto zaznaczyæ, ¿e oko³o 1/4 ludzi do¶wiadczy³a tego zjawiska spontanicznie w wiêkszo¶ci przypadków nie maj±c nawet pojêcia o tym, ¿e to ¶wiadome ¶nienie.

Bariery religijne, które najczê¶ciej maj± osoby w wierze katolickiej, spowodowane s± "niechêci±" do wszystkich "niewyja¶nionych", czy paranormalnych zjawisk.
Jednak nale¿y zauwa¿yæ, ¿e je¿eli wierzymy w Boga, który da³ nam rozum i chce by¶my czynili dobro to praktyka ¶wiadomego ¶nienia nie jest niczym z³ym. Wrêcz przeciwnie - dziêki ¶wiadomym snom rozwijamy nasz umys³, mamy mo¿liwo¶æ pozbywania siê z³ych nawyków, jeste¶my bardziej ¶wiadomi tego co robimy, a co za tym idzie mo¿emy ¶wiadomie wybraæ ¿ycie bez grzechu.

Obawy przed najbli¿szymi to przede wszystkim wstyd. Pojawiaj± siê pytania “co ludzie powiedz± na tak "dziwn±" rzecz?”, “czy to w ogóle jest normalne?”. Takie obawy s± najczêstsze i zarazem najbardziej utrudniaj± osi±gniêcie LD. Ale tak siê sk³ada ¿e maj± one najprostsze rozwi±zania... i to nawet 2:
Po pierwsze nasze sny s± nasz± rzecz± osobist± i w zasadzie nie musimy nikomu o tym mówiæ - koniec Wink

Drug± opcj± i wg mnie wa¿niejsz± jest dok³adne przemy¶lenie sprawy. Ka¿dy z nas ¶pi, przeciêtnie ok 1/3 swojego ¿ycia. Jest to bardzo du¿o czasu, który po prostu "tracimy na le¿enie" w ³ó¿ku. Dziêki ¶wiadomym snom do naszych najbli¿szych kilkudziesiêciu lat dodaæ mo¿emy jeszcze parê. Zyskujemy czas, który wykorzystaæ mo¿emy na rzeczy przyjemne i po¿yteczne. Czego¶ takiego wstydziæ siê nie mo¿na. A prawda jest taka, ¿e "zwykli" ludzie mog± nam tego pozazdro¶ciæ. Ja osobi¶cie staram siê by ludzi takich by³o jak najmniej. By Ci “zwykli” dostrzegli potencja³ w³asnych mo¿liwo¶ci i do³±czyli do nas.
Ka¿dy z nas inaczej postrzega rzeczywisto¶æ i wa¿nym jest by osoba, która ma problemy z osi±gniêciem LD sama dosz³a do odpowiednich wniosków. Ja poda³em jedynie przyk³ady Smile[1]

Dziennik snów

Zanim zaczniesz testowaæ techniki musisz rozwin±æ swoj± pamiêæ snów. Minimaln± pamiêæ jak± musisz posiadaæ to 1 sen na dzieñ ale im lepsza pamiêæ tym wiêksza szansa na sukces. Do rozwiniêcia pamiêci snów u¿ywa siê dziennika snów, pomóc mog± te¿ techniki sta³e o których mowa pó¼niej. Je¶li nie chcesz zapisywaæ to mo¿esz je nagrywaæ np. na dyktafon w telefonie. Je¶li masz dobr± pamiêæ snów i nie mo¿esz siê zmusiæ do zapisywania snów albo chocia¿ nagrywania, mo¿esz go pomin±æ ale trudniej o ¶wiadomy sen bez dziennika.

Jak d³ugo zapisywaæ sny? Najlepiej je¶li bêdziesz to robi³ ca³y czas. Je¶li nie mo¿esz siê zmusiæ do regularnego prowadzenia dziennika to prowad¼ go do czasu a¿ poprawisz swoj± pamiêæ snów. Ale pamiêtaj ¿e pamiêæ snów pogarsza siê kiedy jej nie rozwijamy, nie zapisywanie snów ¶wiadczy równie¿ o twoim braku zainteresowania snami, co znacz±co zmniejsza szansê na ¶wiadomy sen.

Klucze snów

Klucze snów s± ¶wietn± opcj± je¶li nie masz czasu b±d¼ chêci na zapisywanie ca³ych snów od razu po obudzeniu a pozwalaj± pamiêtaæ je równie dobrze, niezale¿nie od d³ugo¶ci snu. Korzysta z nich bardzo wiele oneironautów, tak¿e tych do¶wiadczonych.
Za³o¿enie jest bardzo proste. Po obudzeniu zapisujesz gdzie¶ klucze snów, czyli elementy charakterystyczne dla minionych snów.

Kilka przyk³adów by Nalewa :

"Jestem w szkole, na lekcji jêzyka polskiego, lecz naucza nas pani od fizyki. Nagle drzwi lekko siê otworzy³y. Nikt nie wszed³. Po chwili, oknem wlecia³a krowa ze skrzyd³ami, która by³a czerwonej ma¶ci. Mój kolega wzi±³ dzia³o przeciwpancerne z plecaka i zacz±³ w ni± strzelaæ."
Klucze: Szko³a, pol. z fiz., skrzydlata czer. krowa, dzia³o przeciwpan. z plecaka

"By³em po ¶rodku wielkiego miasta, wokó³ nie by³o widaæ ¿ywej duszy. Chodzi³em tu i ówdzie przez jakie¶ kilka, kilkana¶cie minut. Nie znalaz³em nikogo. Ze smutku usiad³em na ³awce, spojrza³em w niebo i zacz±³em p³akaæ, lecz nagle us³ysza³em huk. Kawa³ek asfaltu wyl±dowa³ mi pod nogami. Spojrza³em w bok. Na ¶rodku ulicy by³a wielka dziura, a z niej wystawa³a równie wielka d¿d¿ownica. Zszokowany pobieg³em w stronê lodziarni. Tam znalaz³em cz³owieka, lecz martwego. Nie wytrzyma³em tego widoku, wiêc poszed³em spaæ na pobliskim stoliku."
Klucze: puste miasto, w³óczêga, p³acz, huk, glista-gigant, lodziarnia, trup, sen

"Akcja snu rozpoczê³a siê w lesie, który p³on±³. W oddali spostrzeg³am ró¿owego króliczka, który mia³ z³aman± ³apkê. Pobieg³am mu pomóc. W drodze do biednego zwierza, przed moimi nogami spad³o drzewo. Zrêcznie je przeskoczy³am. Bieg³am dalej. Z lewego boku nadbiega³a sarna, która ewidentnie chcia³a mnie stratowaæ. Wyjê³am zza pleców sihill, podskoczy³am i ciê³am zwierza prosto w gard³o. Krwi wytrys³o tyle, ¿e ugasi³a ca³y po¿ar z lasu, lecz tak¿e ta krew, utopi³a króliczka, który zgin±³..."
Klucze: puste miasto, w³óczêga, p³acz, huk, glista-gigant, lodziarnia, trup, sen

"W moim pokoju by³o burdelu co nie miara... Chcia³em to ogarn±æ, lecz nie mia³em czasu - by³em umówiony na spotkanie o pracê. Wsiad³em do samochodu, odpali³em i pojecha³em w stronê Grudzi±dza. Jecha³em oko³o minuty, gdy nagle zebra³o siê na deszcz. Lecz to nie by³ zwyk³y deszcz... To by³ DESZCZ ¯AB! Zatrzyma³em samochód i wyci±gn±³em telefon. Wyszed³em z pojazdu i zrobi³em sobie selfie na tle ¿abiego deszczu."
Klucze: Pokój, spotkanie o prace, samochód, deszcz ¿ab, samojebka

Jak widzisz to bardzo proste a zapisanie paru s³ów to kwestia chwili Smile

Kiedy ju¿ bêdziesz mia³ czas i wiêcej chêci (np. nie bêdziesz czu³ senno¶ci), przeczytaj zapisane klucze i zapisz sen szczegó³owo. Bez problemu powiniene¶ przypomnieæ sobie ca³y sen.
Czemu to wystarczy ? Gdy zapominamy sen, wspomnienia nie znikaj±, tylko odchodz± w g³êbsz± pamiêæ sk±d ciê¿ej je wydostaæ. Ale je¶li natrafimy na bodziec, który w tym ¶nie wyst±pi³, czy to przez my¶l czy przez jaki¶ zmys³, automatycznie od¶wie¿ymy t± pamiêæ oraz mo¿emy przypomnieæ sobie wiêcej.

Jak opisywaæ i traktowaæ sny?

Przed opisywaniem snu nadaj mu jaki¶ tytu³, i datê. Mo¿esz te¿ podaæ przypuszczaln± godzinê snu.
Nastêpnie zapisz swój sen, wszystko co pamiêtasz. Je¶li uznasz ¿e co¶ co pamiêtasz jest nie wa¿ne i tak to zapisz.
Zapisywanie snów nie tylko rozwija nasz± pamiêæ snów. Im bardziej szczegó³owo opisujesz sny tym dobitniej przemawiasz do pod¶wiadomo¶ci "Sny s± dla mnie wa¿ne", "Chcê lepiej zrozumieæ swoje sny". Bardzo du¿y efekt da twoja chêæ i próby interpretacji snów. Je¶li naprawdê pokochasz wszystkie swoje sny, to samo to mo¿e daæ ¶wietne efekty w postaci ¶wiadomych snów, bez u¿ycia innych technik.

Rozmy¶laj o nich za dnia, zapisuj je od razu po obudzeniu (bo przecie¿ nie zapamiêtanie snu bêdzie dla ciebie wielk± strat± ), próbuj przewidywaæ co ci siê przy¶ni nastêpnej nocy, rozmy¶laj o pochodzeniu elementów snu, zastanawiaj siê nad znaczeniem snów. Takie dzia³ania znacz±co polepsz± twoj± pamiêæ snów i zwiêksz± szansê na u¶wiadomienia siê w snach. Mo¿liwe ¿e dog³êbna interpretacja snów spowoduje ¿e zauwa¿ysz w nich co¶ co ciê zainspiruje? Co¶ co zmieni twój sposób patrzenia na ¶wiat? Smile

Zapisywanie snów pe³ni jeszcze jedn± funkcjê. Pomaga nam znale¼æ nasze znaki snu . S± to elementy czêsto powtarzaj±ce siê w naszych snach(np. rzecz, osoba, miejsce) .Mo¿e byæ ich wiêcej ni¿ 1. Niektórzy znaj± swój znak senny nawet bez prowadzenia dziennika snów. Niektórzy maj± ten znak ¶rednio zauwa¿alny i musz± zapisaæ trochê snów aby go odnale¼æ. Niektórzy niestety nie maj± w ogóle znaku sennego.
Je¶li masz swój znak senny to bardzo dobrze. Jeszcze lepiej je¶li jest on do spotkania na jawie.
W takim przypadku wystarczy wyrobiæ sobie nawyk robienia testów rzeczywisto¶ci gdy zauwa¿ymy ten element.
Je¶li nie jest on do spotkania na jawie stosujemy afirmacjê (np. przed snem) o podobnym znaczeniu: "Nastêpnym razem gdy zobaczê [tu znak senny], zrobiê test rzeczywisto¶ci".

W skrócie prowadzenie dziennika snów pe³ni 3 funkcje:
- Poprawia nasz± pamiêæ snów
- ¦wiadczy o naszym zainteresowaniu snami
- Pomaga znale¼æ nasze znaki senne

Ka¿da z tych funkcji zwiêksza szanse na ¶wiadomy sen.


Co zrobiæ je¶li nie pamiêtasz snów?

Je¶li rozpoczynasz praktykê ¶wiadomego ¶nienia z zerow± lub bardzo s³ab± pamiêci± snów, trudno¶ci mo¿e sprawiaæ zapamiêtanie pierwszych snów. Kiedy zapamiêtasz ju¿ pierwszy sen, drugi przyjdzie ³atwiej i kolejne jeszcze ³atwiej.
Poni¿ej wypiszê 3 rzeczy które pomog± ci zapamiêtaæ sen.

Intencja

Musisz chcieæ pamiêtaæ swoje sny. Je¶li naprawdê bêdzie ci na tym zale¿a³o, zapamiêtasz swoje sny. Aby w pe³ni wyraziæ swoj± intencjê zastosuj przed snem afirmacjê w stylu "Tej nocy zapamiêtam swoje sny ".
Z regu³y to wystarczy. Je¶li dalej nie zapamiêta³e¶ swojego snu, ods³uchaj przed za¶niêciem [link widoczny dla zalogowanych] nagranie. Je¶li to zrobisz na pewno zapamiêtasz swój sen Smile

£agodne budzenie

Po obudzeniu postaraj siê nie ruszaæ i nie otwieraæ oczu. Je¶li siê ruszy³e¶ to wróæ do pozycji w której siê obudzi³e¶. Je¶li otworzy³e¶ oczy to delikatnie je zamknij.
Nastêpnie postaraj siê przypomnieæ swój sen. Powiniene¶ pamiêtaæ z niego chocia¿ ostatni± scenê. Wtedy postaraj siê przypomnieæ co by³o wcze¶niej, "odtwarzaj" sen od ty³u.
Je¶li masz problem z przypomnieniem sobie snu, zadawaj sobie pytania które mog± nakierowaæ ciê na to co by³o w ¶nie, np. "Czy jecha³em samochodem?","Czy by³em w domu?", "Czy by³em w szkole?" , "Czy kto¶ ze mn± by³?". Je¶li natrafisz na bodziec z poprzedniego snu to automatycznie go sobie przypomnisz. Mo¿e zadzia³aæ to tak¿e w ¶rodku dnia, gdy np. spojrzysz na rzecz która wyst±pi³a w twoim ¶nie.
Gdy dojdziesz do wniosku ¿e nie jeste¶ w stanie sobie wiêcej przypomnieæ, zapisz sen od pocz±tku do koñca.

Alfa budzik

Jest to budzik wbudowany w nasz± pod¶wiadomo¶æ. Potrafi ciê obudziæ o godzinie której zechcesz. Mo¿e obudziæ ciê dok³adnie o tej godzinie lub z ma³ym b³êdem nie wynosz±cym wiêcej ni¿ 20 minut.
Alfa budzik budzi ciê po fazie REM (tej w której wystêpuj± marzenia senne) wiêc je¶li go zastosujesz bardzo prawdopodobne ¿e bêdziesz dobrze pamiêta³ swój ostatni sen bo w³a¶nie siê z niego obudzi³e¶.

Jak nastawiæ Alfa budzik?

Nastawienie alfa-budzika nie jest trudne ani czasoch³onne. Kluczem do sukcesu jest wiara. Je¶li bêdziesz mocno wierzy³ ¿e obudzisz siê o wyznaczonej godzinie - tak siê stanie.
Pomocna jest wizualizacja. Przed snem przypatrz siê dok³adnie w aktualn± godzinê. Kiedy le¿ysz ju¿ w ³ó¿ku, zrelaksuj siê lub wprowad¼ w lekki trans je¶li potrafisz. Wyobra¼ sobie wielk± tarczê zegara, wskazuj±cego aktualn± godzinê. Wyobra¼ sobie jak wskazówki zegara przesuwaj± siê na godzinê o której chcesz siê obudziæ. Powtarzasz w my¶lach mantrê w stylu "Obudzê siê o X godzinie" i opcjonalnie "i bêdê pamiêta³ sen". Gdy godzina na wizualizowanym zegarze wybije, wyobra¼ sobie jak budzisz siê i czujesz rado¶æ bo pamiêtasz doskonale swój ostatni sen.
Je¶li masz problemy z alfa-budzikiem, æwicz w dni wolne nie nastawiaj±c budzika. W trakcie wizualizacji, wyobra¼ sobie ¿e zostajesz budzony przez d¼wiêk budzika.

Na pewno dziêki jednej z powy¿szych czynno¶ci zapamiêtasz swój sen. Pó¼niej postaraj siê o staranne prowadzenie dziennika snów a pamiêæ snów bêdzie siê poprawiaæ Smile
Je¶li chcesz szybciej i skuteczniej zwiêkszyæ swoj± pamiêæ snów, zapoznaj siê z tematami w tym dziale.

Techniki
Gdy ju¿ rozwiniesz pamiêæ snu zastosuj jak±¶ technikê na ¶wiadomy sen.
Techniki podzielê na 2 g³ówne kategorie. Techniki dora¼ne oraz sta³e.

Techniki dora¼ne

S± to techniki które opieraj± siê o zasadê "wykonasz technikê - mo¿e siê uda i siê u¶wiadomisz, nie wykonasz - pewnie siê nie u¶wiadomisz".
Ten rodzaj technik wybieraj± z regu³y pocz±tkuj±cy. Dlaczego? Do wykonywania tych technik potrzebujemy jedynie trochê czasu i chêci. Czas po¶wiêcamy na wykonanie techniki (z regu³y jest to mniej ni¿ godzina, przy krótkim lub braku WBTB - mniej ni¿ 30 minut ), a chêci - najczê¶ciej na wstanie w ¶rodku nocy.
Prawie zawsze wspomagaczem takich technik jest WBTB, u¿ywana równie¿ jako osobna technika.
Do tego rodzaju technik nale¿± prawie wszystkie techniki na forum.
Np. "SSILD" , "MILD" , "CDILD" .
W skrócie:
Zalety:
-
nie wymagaj± naszej uwagi za dnia
- czêsto proste w wykonaniu
- mo¿liwy ¶wiadomy sen ju¿ po pierwszej próbie

Wady:
-
Czêsto wymagane wstawanie w nocy, burzenie cyklu snu
- Trzeba po¶wiêciæ trochê czasu na technikê
- ¶wiadomy sen tylko po wykonaniu techniki

Techniki sta³e
Te techniki wykonujemy z regu³y za dnia. Nie wymagaj± od nas du¿o czasu ale musimy im po¶wiêciæ czê¶æ naszej uwagi. Wykonywanie tych technik rzadko prowadzi do u¶wiadomienia siê na drug± noc od rozpoczêcia praktyki. Efekty zauwa¿amy stopniowo. Z regu³y praktyce towarzyszy na pocz±tku lepsza pamiêæ snów pó¼niej coraz czêstsze stany przed¶wiadomo¶ci (podejrzeñ) a¿ w koñcu u¶wiadomieñ które wraz z czasem praktyki zdarzaj± siê coraz czê¶ciej.
Wykonywanie takich technik prowadzi do ¶wietnych i stabilnych wyników, pozwala siê u¶wiadomiæ nawet w snach g³êbokich. WBTB zwiêksza szanse na u¶wiadomienie ale jedn± z zalet tych technik jest u¶wiadamianie siê bez WBTB.
Techniki tego rodzaju podwy¿szaj± nasz± ¶wiadomo¶æ bazow± w snach poprzez wy¿sz± uwa¿no¶æ za dnia (na zasadzie "¶wiadomo¶æ za dnia = ¶wiadomo¶æ w nocy").
Ten rodzaj technik kierujê do osób zmotywowanych, z chêciami. Leniom raczej nie przypadn± do gustu z racji ¿e s± bardziej wymagaj±ce od technik dora¼nych. Nie przypadn± równie¿ do gustu osobom niecierpliwym gdy¿ czêsto na wyniki trzeba czekaæ (jednak te czekanie jest ciekawe bo zauwa¿amy coraz wiêksze efekty Smile ).
Do tych technik nale¿± np. : "ADA", "¦wiadomo¶æ ¶wiadka", "To jest sen","Testy rzeczywisto¶ci".
W skrócie:
Zalety:
-
Gdy praktykowali¶my przez d³u¿szy czas technikê i j± porzucimy, nie zatracimy efektów od razu.
- Nie musimy po¶wiêcaæ na nie du¿o czasu
- ¦wietne wyniki po d³u¿szej praktyce. Mistrzostwo w tych technikach pozwala u¶wiadamiaæ siê w ka¿dym ¶nie
- Jednoczesna poprawa pamiêci snów
- Uwa¿no¶æ za dnia ma pozytywny wp³yw nie tylko na sny
- Stopniowe efekty czyni± t± praktykê ciekawsz±

Wady:
-
Wymaga naszej uwagi i du¿o chêci
- D³ugi czas praktyki
- Niektórym zrozumienie technik mo¿e sprawiaæ trudno¶æ
- Brak pe³nej kontroli nad ilo¶ci± LD

Mo¿liwe ¿e utrzymywanie uwa¿no¶ci czy pamiêtanie o czynno¶ciach z technik w czasie dnia nie bêdzie sprawiaæ ci problemu. Mo¿e za nic nie wstaniesz w po kilku czy paru godzinach snu?
Ka¿dy jest inny wiêc sam musisz dobraæ do siebie technikê. Je¶li masz jakie¶ w±tpliwo¶ci lub pytania. Forum s³u¿y pomoc± Smile

_____________________________________________________________________

Przypisy :

1. Fragment artyku³u autorstwa Ras Psajko, archiwum forum

Bibliografia :

1. Incestus "Esencja Technik"
2. Posty autorstwa Incestusa


Post zosta³ pochwalony 6 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia ¦ro 23:27, 16 Lip 2014, w ca³o¶ci zmieniany 21 razy
Nie 8:31, 15 Wrz 2013 Zobacz profil autora
iLuzjusz
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 21 Cze 2012
Posty: 1415
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 44 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Dolina Muminków
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Do minusów technik sta³ych dopisz, ¿e nie mo¿na kontrolowaæ ilo¶æ LD. Niby to nie problem, ale fakt faktem, po pewnym czasie staje siê to ciê¿arem.

Co do pamiêci snu, to warto dodaæ, ¿e jest ona zale¿na w du¿ej mierze od ¶wiadomo¶ci. Dlatego te¿ pamiêæ snu nie jest tak bardzo wymagana do LD jak wiêkszo¶ci siê wydaje.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 13:14, 15 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cytat:
Do minusów technik sta³ych dopisz, ¿e nie mo¿na kontrolowaæ ilo¶æ LD. Niby to nie problem, ale fakt faktem, po pewnym czasie staje siê to ciê¿arem.

Approved , zapomnia³em o tym Smile Do plusów jeszcze bym doda³ ciekawsz± praktykê, sny mog± nas bardziej zaskoczyæ.

Co do pamiêci snu, to warto dodaæ, ¿e jest ona zale¿na w du¿ej mierze od ¶wiadomo¶ci. Dlatego te¿ pamiêæ snu nie jest tak bardzo wymagana do LD jak wiêkszo¶ci siê wydaje.

Na ¶wiadomo¶æ podczas snu nie mo¿emy wp³yn±æ znacz±c± (jedynie np. sp³ycaj±c sen) ale pamiêæ snu opiera siê te¿ o uwa¿no¶æ a t± mo¿na rozwin±æ.
Cytat:
ale im lepsza pamiêæ tym wiêksza szansa na sukces.

Nie chodzi mi tutaj o to ¿e jest wiêksza szansa na zapamiêtanie LD. Chodzi tutaj o to ¿e im lepsza pamiêæ snów tym wiêksza uwa¿no¶æ w snach a wraz z jej wzrostem wiêksza szansa na u¶wiadomienie. By³a o tym dyskusja tutaj.
Mówimy potocznie "rozwin±æ pamiêæ snów" ale ka¿de dzia³ania jak np. zapisanie snu, my¶lenie o nim, interpretacja przekierowuje nasz± uwagê na sny, pod¶wiadomo¶æ to "zauwa¿a" i nasza uwa¿no¶æ na czas snu ulega podwy¿szeniu. Opiszê to zaraz pod dziennikiem snów którego nie dokoñczy³em.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Czw 17:23, 17 Pa¼ 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Nie 17:15, 15 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
UPDATE : Dokoñczy³em rozdzia³ na temat dziennika snów. My¶lê ¿e jest wszystko co powinno byæ Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 22:25, 15 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Bajdik



Do³±czy³: 15 Sty 2013
Posty: 6
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: O¶wiêcim
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Powiem Wam wszystkim, ¿e dziennik snów jest magiczny <3
przez 3 dni (a w zasadzie noce) pamiêta³em 7 snów (4 w jeden dzieñ, 1 w drugi i 2 w trzeci - jeden niestety po obudzeniu siê nie chcia³ siê daæ zapisaæ i ulotni³ siê z mojej g³owy). Dziêki niemu chyba teraz mam co noc chocia¿ 2 sny i cieszê siê, bo my¶lê, ¿e jestem coraz bli¿ej celu Very Happy


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Sob 16:40, 28 Gru 2013 Zobacz profil autora
Slyy



Do³±czy³: 16 Sty 2014
Posty: 18
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Polecam dodaæ jako przydatne:

http://www.youtube.com/watch?v=wi-p8Dnd1HQ

https://www.youtube.com/watch?v=LRhMg3FFzrM


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 23:29, 23 Sty 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Update: Dodany rozdzia³ "W³a¶ciwy Mindset"

Update 2: Dodany rozdzia³ "Klucze snów". Totalnie o tym zapomnia³em..


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 16:06, 11 Kwi 2014 Zobacz profil autora
DayDreamer



Do³±czy³: 26 Maj 2014
Posty: 8
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Tam, gdzie rosn± poziomki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Czy alfabudzik przydaje siê do której¶ z technik, czy tylko do zapamiêtywania w³asnych snów ? Chyba mo¿na go wykorzystaæ do WBTB po³±czonego z WILDem, ?(wygl±da na technikê dla zaawansowanych). Mi jako pocz±tkuj±cemu z masa dostepnych technik dookola naprawdê ciê¿ko jest wybraæ co¶ dla siebie, skupic siê na jednej z nich. Poza tym - jaka jest ró¿nica miedzy MILD a WBTB, bo z opisów na forum trudno jest znale¼æ jakies znacz±ce odmienno¶ci ?


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez DayDreamer dnia Pon 21:34, 26 Maj 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Pon 21:32, 26 Maj 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Z alfa-budzika dobrze korzystaæ je¶li po obudzeniu zwyk³ym budzikiem zbytnio nie ogarniasz. Do WILD'a te¿ lepie siê nadaje. No i mo¿esz go zastosowaæ jak nie chcesz robiæ ha³asu Razz

Techniki czêsto s± do siebie podobne. Jednak WBTB a MILD to 2 odmienne rzeczy. WBTB przedstawiony na forum wzbogacony jest o rzeczy, które zwiêkszaj± szanse na powodzenie. Tak naprawdê WBTB polega na wstaniu, odpowiednim rozbudzeniu, i powrocie do snu. MILD z kolei opiera siê o pamiêæ prospektywn± oraz o afirmacjê, WBTB jest tutaj dodatkiem znacznie zwiêkszaj±ce szanse, jak w ka¿dej technice.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 17:47, 27 Maj 2014 Zobacz profil autora
DayDreamer



Do³±czy³: 26 Maj 2014
Posty: 8
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Tam, gdzie rosn± poziomki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Tak wiêc samo WBTB ma ma³± skuteczno¶æ, jest swoistym wspomagaczem ka¿dej z technik, bo na dobr± sprawê ¿adna z nich nie zadzia³a ( mo¿e poza MILDem ? ) bez wcze¶niejszej pobudki Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 22:52, 29 Maj 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Nie wiem po czym tak wywnioskowa³e¶. WBTB jest podstaw± wiêkszo¶ci technik (patrz link). Odpowiednie dostosowanie WBTB zapewnia perfekcyjn± technikê. Samo jednak takie idealne dopasowanie nie jest ³atwe, przyk³adowy MILD mo¿e daæ tutaj drug± szansê. Bez WBTB mo¿e zadzia³aæ ka¿da technika oparta na sugestii, z tym ¿e szansa jest du¿o mniejsza.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 0:32, 30 Maj 2014 Zobacz profil autora
Nemu



Do³±czy³: 02 Sie 2014
Posty: 27
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: ¯ywiec
P³eæ: Kobieta

Post
Mam pytanko.
Otó¿ pobra³am ostatnio program na Tablet stworzony z my¶l± o LD.
Zawiera dzienniczek snów i jakoby "budzik" nazwany d¼wiêkiem totemu.
D¼wiêk totemu co jaki¶ czas mi siê w³±cza i wtedy mam robiæ RT.
Naby³am nawet nawyk robienia RT przy s³yszeniu tego d¼wiêku, pomy¶la³am wiêc, ¿e je¶li dostatecznie g³o¶no tablet zagra mi ten d¼wiêk w nocy, to us³yszê go we ¶nie i zrobiê test rzeczywisto¶ci.
Tak siê nie sta³o. :c
Nic nie us³ysza³am.
Dlaczego nie s³yszê tego d¼wiêku we ¶nie?
I czy w ogóle ten d¼wiêk totemu ma jaki¶ sens, i warto kontynuowaæ robienie tych testów rzeczywisto¶ci przy nim? Czy przerzuciæ siê na testy rzeczywisto¶ci przy zobaczeniu jakiej¶ litery albo kszta³tu?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 20:35, 03 Sie 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Bo je¶li sen nie izolowa³by d¼wiêków z otoczenia to nie mog³aby¶ us³yszeæ d¼wiêków we ¶nie. Tak dzia³a sen. Deprywacja sensoryczna. Mózg odcina zmys³y na rzecz swoich wewnêtrznych (halucynacji).
D¼wiêk przejdzie tylko w bardzo p³ytkim koñcz±cym siê ¶nie, a je¶li bêdzie za g³o¶ny to od razu ciê wybudzi. Dlatego takie techniki maj± s³ab± skuteczno¶æ a je¶li ju¿ u¶wiadomi± to w koñcówce snu.
TR na podstawie liter albo kszta³tu nie maj± wiele sensu, rzetelny materia³ o testach rzeczywisto¶ci znajdziesz tutaj.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 21:38, 03 Sie 2014 Zobacz profil autora
Nemu



Do³±czy³: 02 Sie 2014
Posty: 27
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: ¯ywiec
P³eæ: Kobieta

Post
Dziêki za pomoc! Ponownie. xD

Taka jestem g³upia. :c
Niby to takie oczywiste ¿e w czasie snu izolujemy siê od bod¼ców zewnêtrznych a ja o tym nie pomy¶la³am. (;---Wink
Ale ja ci zawracam g³owê g³upimi pytaniami. Sorki. Sad


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 21:46, 03 Sie 2014 Zobacz profil autora
marco



Do³±czy³: 16 Lut 2015
Posty: 5
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Siema, to mój drugi post ale dopiero teraz siê przywitam Smile Do¶æ chaotycznie tutaj wêdrowa³em i trafi³em ze ¶rodka na pocz±tek, czyli do miejsca gdzie powinienem trafiæ, próbujê ju¿ kilka dni ale jeszcze sie nie uda³o, ponadto mam ma³e problemy no ale zoabczymy jak bd dziêki wskazówkom Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 10:23, 16 Lut 2015 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Dla pocz±tkuj±cych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin