Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Praktyka Glowna Tybetanskiej Jogi Snu i Snienia

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Problemy i pytania Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Praktyka Glowna Tybetanskiej Jogi Snu i Snienia
Autor Wiadomo¶æ
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post Praktyka Glowna Tybetanskiej Jogi Snu i Snienia
Witam.
Chcialbym zapytac czy ktos wykonywal lub wciaz wykonuje praktyke glowne z ksiazki "Tybetanska Joga Snu i Snienia". Konkretniej chodzi o to czy przynioslo to jakies rezultaty? Czytajac to wydaje sie to troche skomplikowane, wstawanie co 2h, pozycje lwa itp. Chetnie bym zacytowal ta praktyke, ale niestety pisze z komorki. Jakbyscie mogli opiszcie swoje wrazenia.
Pozdrawiam


Post zosta³ pochwalony 0 razy
¦ro 19:50, 15 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cze¶æ.
Ja wykonywa³em przez pierwsze 6 miesiêcy prawie codziennie, pó¼niej rzadziej, a aktualnie czasem (choæ wracam do tego)
Jjog± ¶nienia robi³em w 90% z gard³em.
Ogólnie je¶li trochê rozwinie siê t± praktykê i ustabilizuje siê w niej to jest ona niesamowicie skuteczna i efekty s± niesamowite. Efekty s± konkretne, charakterystyczne dla danej czakry i powtarzalne.

U mnie efekty by³y takie (z czakr± gard³a):
- kiedy umie¶cisz uwagê w gardle to zapadasz w bardzo mi³y, przyjemny spokój który utrzymuje siê i pog³êbia do za¶niêcia
- zasypiaj±c wytrzymujesz d³u¿ej z subteln± ¶wiadomo¶ci± i ³atwiej wy³apaæ moment za¶niêcia (czyli moment gdzie przestaje funkcjonowaæ umys³, poczucie "ja" a zaczyna siê sen g³êboki i mo¿liwo¶æ rozpoznania "przejrzystego ¶wiat³a")
- budz±c siê w nocy Twoja uwaga jest w gardle, co oznacza ¿e by³a tam przez ca³y czas snu i ¶nienia (!!!)
- jak siê troszkê bardziej wyæwiczy to masz ¶wiadomo¶æ przed obudzeniem siê (masz przytomno¶æ tego ¿e ¶pisz i ¿e zaraz siê obudzisz, do¶wiadczasz tego jak po kolei pojawia siê umys³ i zmys³y)
- j.w. budz±c siê dodatkowo jest co¶ takiego, ¿e by³em zajebi¶cie przytomny (czu³em siê tak, jakbym mia³ ci±g³o¶æ przytomno¶ci, jakbym w ogóle nie spa³, od pierwszego u³amka sekundy po przebudzeniu wiedzia³em ¿e spa³em, jestem w ³ó¿ku, strumienia my¶li itp itd- w przeciwieñstwie do normalnego zamulenia i "o co chodzi?" po przebudzeniu)
- budzisz siê odczuwaj±c niesamowity, g³êboki spokój- lekko¶æ, przejrzysto¶æ, b³ogo¶æ przekszta³caj±ce siê w tzw. samadhi (medytacyjne wch³oniêcie)
- ten spokój który opisujê jest konkretnie zwi±zany konkretnie z gard³em (nie wa¿ne jak± praktykê robisz zwi±zan± z gard³em to gdy jeste¶ zrelaksowany i dobrze poczujesz ten obszar zawsze pojawia siê dok³adnie ten sam spokój- tylko na ró¿nych poziomach)
- radosne sny (tak jak opisane w ksi±¿ce) i sny przejrzyste (to o co chodzi w jodze ¶nienia), sny w których medytowa³em, otrzymywa³em wskazówki i rady
- ³atwiej do jogi snu wej¶æ


Dla czo³a pojawia³a siê przejrzysto¶æ a dla serca przestrzeñ (choæ wiêcej z czo³em ni¿ z sercem robi³em) tak jak opisuje siê to w naukach.

Podsumowuj±c:
Praktyka g³ówna jogi ¶nienia jest czym¶ zupe³nie innym ni¿ jakakolwiek inna praktyka oneironautyczna. Tak na prawdê jest to wy¿szy level ¶nienia bo nie pracuje siê z pod¶wiadomo¶ci± a ze ¶wiadomo¶ci±. Efekty które dziêki temu siê uzyskuje s± charakterystyczne i zupe³nie odmienne ni¿ przy zwyk³ych praktykach. Ró¿nica pomiêdzy praktyk± g³ówn± jogi ¶nienia a zwyk³ym oneiro s± ogromne (jak Dragon stwierdzi³ jak marcedes do roweru).
Wszystkie efekty tj odczucia i sny i efekty w ¿yciu doskonale siê sprawdzaj±.

Poza charakterystycznymi dla gard³a (uwaga w gardle, gard³owy spokój) efekty te (b³ogo¶æ, sny przejrzyste, przytomno¶æ) pojawiaj± siê przy ka¿dej praktyce tego typu, choæ niewiele jest praktyk które dzia³aj± podobnie- g³ównie medytacja.

Oczywi¶cie bez medytacji (np. szine) trudno o te efekty, czy w ogóle o zjednoczenie uwagi z gard³em. Wskazane s± te¿ praktyki wstêpne (4 opisywany w ksi±¿ce)- imo bez tego mo¿na marzyæ o efektach. Poza tym praktykowaæ regularnie to po kilku tygodniach zacznie byæ ciekawie Smile
Poza tym praktyka bardzo mocno wp³ywa na ¿ycie.
Ró¿nice pomiêdzy oneiro i jog± ¶nienia wynikaj± z fundamentalnych ró¿nic (joga ¶nienia to praktyka jogiczna i medytacja czyli ¶wiadomo¶æ, a oneiro to g³ównie programowanie pod¶wiadomo¶ci)

Co do samej praktyki g³ównej obowi±zuj± trzy zasady:
- skoncentruj siê
- stañ siê tym
- zapomnij

Chodzi o to, ¿e koncentrujemy siê na miejscu i po pewnym czasie nasza uwaga "lokuje", "zatrzaskuje siê", "umieszcza", "³±czy siê" z czakr± i wtedy po prostu zasypiamy, poniewa¿ nie potrzebujemy ju¿ wysi³ku, ¶wiadomej koncentracji i uwaga sama spoczywa w czakrze. Jest to anlogiczne do szine (forsowna koncentracja, bezwysi³kowa koncentracja, zjednoczenie uwagi z obiektem). Bo nie chodzi o to, ¿eby zasypiaæ siê koncentruj± siê na tym miejscu (bo prêdzej czy pó¼niej to utracimy) a o to ¿eby umie¶ciæ uwagê w tym miejscu (zjednoczyæ z nim ¶wiadomo¶æ) i zasn±æ (wtedy ¶wiadomo¶æ ca³y czas tam jest)

S± dwie opcje:
- pracujesz ze wszystkimi czakrami po kolei
- pracujesz z jedn± do ugruntowania, pó¼niej z kolejn± itd.

Masz pytania- pisz.

Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia i polecam praktykê bo jest cudowna.

P.S.
Wydaje siê skomplikowana, ale jak zrozumie siê o co chodzi to jest bardzo prosta. Pozycja lwa jest w porz±dku i ma swoje zalety (przede wszystkim nie uciska serca jak na lewym jest), ale my¶lê ¿e na plecach te¿ mo¿na. Wa¿ne ,¿eby nie byæ powiginanym i móc siê dobrze zrelaksowaæ.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrewek dnia Czw 0:19, 16 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Czw 0:13, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
Benio



Do³±czy³: 19 Kwi 2011
Posty: 211
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Wielkie dzieki za odpowiedz. Wlasnie na takie cos liczylem Smile
Choc nie spodziewalem sie ze ktos straci na mnie az tyle czasu Very Happy
Chyba zaczne (jak ty) skupiac sie na poczatku na czakrze gard³a.
Mam pytanie odnosnie medytacji shine: czy musze dokladnie przestrzegac wszystkich regó³ (otwarte oczy itp.) gdyz ta medytacja jest dla mnie tyci ciezka. I czy wstawales co 2h?
Jeszcze raz dzieki za odp Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Benio dnia Czw 10:53, 16 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Czw 9:13, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
Andrewek
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 19 Gru 2008
Posty: 1566
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 123 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Gdañsk
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Nie ma sprawy. I nie ma czego¶ takiego jak strata czasu.
Gard³o na pocz±tek to dobry pomys³.

Co do shine s± tam regu³y dotycz±ce: spojrzenia (pó³otwarte oczy, czyli otwarte ale rozlu¼nione, wzrok przed siebie) cia³a (5 punktowa pozycja cia³a) i umys³u (ca³y czas utrzymujesz uwagê na obiekcie- wa¿ne- nie tracisz obiekty ani na sekundê!)
Co do cia³a to chodzi o to aby siedzieæ proste i ¿eby móc siê w tej pozycji zrelaksowaæ (klatka do przodu i broda trochê w dó³)i nie zasn±æ (pozycja siedz±ca) Ja siedzê np na skraju krzes³a.
Ogólnie chodzi o to, ¿eby usi±¶æ prosto i nie zasn±æ.

Oczy otwarte na pocz±tku s± konieczne je¶li koncentrujesz siê na obiekcie zewnêtrznym. Mo¿esz te¿ koncentrowaæ siê na obiekcie wewnêtrznym (wyobra¿enie, d¼wiêk) ale wg mnie na pocz±tek zewnêtrzny obiekt jest baardzo wskazany.

Skoro ta medytacja jest dla Ciebie ciê¿ka to normalne, bo gdyby by³a ³atwa to nie musia³by¶ jej wykonywaæ Smile
Jest ciê¿ka, bo jak sama nazwa wskazuje jest to forsowne szine. Jest ono konieczne, aby siê wyciszyæ i przej¶æ do naturalnego szine. Koncentracja nie jest celem samym w sobie, ale ¶rodkiem do wyciszenia umys³u i bram± do naturalnego szine a pó¼niej szine bez obiektu (ostatecznego szine). Medytacja, koncentracja to nie cel sam w sobie, ale metoda aby siê wyciszyæ i spocz±æ w czystym zrelaksowanym stanie.

Mo¿e wydawaæ siê to Tobie trudne, ale zauwa¿ jak fajnie bêdzie kiedy ju¿ zdobêdziesz do¶wiadczenie i jak ³atwe to wtedy dla Ciebie bêdzie.

Co do budzenia. Czasami siê budzi³em (1, 2 lub 3 razy w nocy) a czasami nie. Ogólnie pobudki bardzo pomagaj±. Kiedy rozwinie siê trochê tê praktykê, pobudki s± ³atwe, przyjemne i fajne.


A co do medytacji to jest ona ¶rodkiem do osi±gniêcia celu- a celem jest wyciszenie, zrelaksowanie, spoczêcie w czystym zrelaksowanym stanie. Medytacja jest stanem zrelaksowanej ¶wiadomo¶ci. Shine k³adzie aspekt na ¶wiadomo¶æ/ przejrzysto¶æ (w tej praktyce najpierw zdobywa siê przejrzysto¶æ i w tym stanie relaksuje).
Jest wiele praktyk, ró¿ne podej¶cia (np. najpierw relaks a pó¼niej przejrzysto¶æ np tu: http://www.psajko.fora.pl/offtop,11/dragon-wolna-koncentracja,4266.html te¿ jest to rodzaj szine tylko trochê od innej strony).

Ogólnie mówi siê o 3 bramach czyli: cia³o, oddech, umys³. Szine to praca z umys³em, warto pracowaæ na wszystkich 3 poziomach, czyli np. najpierw bierzesz 5-10 minut relaksacji, pó¼niej 10-20 zrelaksowanych pe³nych oddechów pog³êbiaj±c relaks, pó¼niej szine- wtedy bêdzie duuu¿o bardziej skutecznie)

A co do szine to na pocz±tku warto robiæ krótkie sesje ale czê¶ciej. Ja zaczyna³em od 10 minut dwa razy dziennie, po kilku dniach by³o 2x10 minut dwa razy dziennie. Pó¼niej jak przewa¿a naturalne i ostateczne szine nad forsownym to mo¿na robiæ np 3x20 minut i jest fajnie i przyjemnie.

Baaaardzo wa¿ne i tak na prawdê kluczowe jest integrowanie praktyki z ¿yciem. To oznacza, ¿e je¶li wyciszysz siê w sesji szine to utrzymujesz ten stan tak d³ugo jak potrafisz miêdzy sesjami (na pocz±tku jest to krótko, pó¼niej jest to d³u¿ej i jest to stabilne, a pó¼niej mo¿na tak ca³y dzieñ byæ wyciszonym). Wtedy nie zaczynasz w ka¿dej sesji od nowa, a pog³êbiasz ca³y czas i postêp jest szybki i naturalny. Do utrzymywanie szine ¶wietne sa praktyki wstêpny jogi ¶nienia (osobi¶cie jedne z moich ulubionych praktyk ogólnie) i polecam je.

A tak siê sk³ada, ¿e wczoraj (po d³u¿szej przerwie) wróci³em do jogi snu/¶nienia równie¿, wiêc bêdziemy æwiczyæ razem.

Na forum masz du¿o tekstów o jodze ¶nienia (wyszukiwarka: joga ¶nienia, joga snu, Dragon)

Jak masz pytania to wal.

Powodzenia.


PS 2
No to tez bêdê praktykowa³, relacjê bêd± tu:
http://www.psajko.fora.pl/relacje,3/andrewka-powrot-do-jogi-snu-i-snienia,5667.html#54137


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Andrewek dnia Czw 12:25, 16 Lut 2012, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Czw 11:43, 16 Lut 2012 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Problemy i pytania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin