Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Kilku tygodniowy kurs LD

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Kilku tygodniowy kurs LD
Autor Wiadomo¶æ
mexican



Do³±czy³: 27 Sie 2009
Posty: 20
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 1/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Kilku tygodniowy kurs LD
Wprowadzenie


CZYLI CZEGO POTRZEBUJESZ, DO ROZPOCZÊCIA PRZYGODY Z LUCID DREAMING


Nie ma sensu zaczynaæ treningu bez spe³nienia kilku podstawowych warunków:

* OPTYMIZM
LD to nie czarna magia i nie mo¿esz pesymistycznie (czytaj:ignorancko) odnosiæ siê do tego zjawiska je¿eli chcesz osi±gn±æ jakiekolwiek efekty. Pierwszym krokiem do sukcesu jest "otwarcie umys³u" i chêæ doznania czego¶ nowego, co mo¿e zmieniæ twoje spojrzenie na ¶wiat.

* PEWNO¦Æ SIEBIE
Jestem zupe³nie pewien, ¿e wiara w siebie odgrywa potê¿n± rolê zarówno w osiagniêciu LD jak i w uzyskaniu lepszej nad nim kontroli. Sam siê o tym przekonasz.

* WYSTARCZAJACA ILO¦Æ SNU
Aby zacz±æ trening musisz byæ zupe³nie wypoczêty. Zmêczenie obni¿a prawdopodobieñstwo wyst±pienia LD i szanse na zapamiêtanie jakiegokolwiek snu malej±. Im d³u¿ej ¶pisz, tym krótszy staje siê nieaktywny cykl twojego snu i daje to wiêksze szanse na przebudzenie siê w fazie REM, dziêki czemu lepiej pamiêtasz co ci siê ¶nilo.

* WYZWOLENIE SIE OD WSZELKIEGO RODZAJU STRESU
Problemy w pracy czy w ¿yciu prywatnym absolutnie nie sprzyjaj± LD. Ja jestem ¿ywym tego przykladem. Stres wywo³any problemami prywatnymi spowodowa³, ¿e skuteczno¶æ moich treningów zmala³a do dos³ownego minimum. W okresie "mentalnego spokoju" potrafi³em doznaæ dwa do siedmiu ¶wiadomych snów na tydzieñ a w czasie stresu mia³em tylko dwa LD w przeci±gu czterech miesiêcy.

* WYTRWA£O¦Æ
Pomimo ogólnego prze¶wiadczenia, ¿e LD doznaæ mo¿e jedynie 99% ludzi, nigdy nie natkn±³em siê na osobê, która próbuj±c wytrwale nie osiagnê³a po¿±danego efektu. Je¶li siê nie poddasz, gwarantujê sukces. Mia³em do tej pory kontakt z oko³o stu osobami, które wytrwale stara³y siê przej±æ choæ raz kontrolê nad swoimi snami i w tylko jednym przypadku jednemu z moich znajomych zajê³o sze¶æ miesiêcy. Przeciêtny okres od pocz±tku treningu do pierwszego LD wynosi od dwóch do czternastu dni. Zale¿ne to jest oczywi¶cie bezpo¶rednio od opisywanych w³a¶nie warunków jak i zaanga¿owania osobistego oraz intensywnosci treningu. Muszê jednak przyznaæ, niektórzy z nas maj± wiêksze predyspozycje, które nie s± uwarunkowane niczym, co jest mi znane.

* ZMIANA NASTAWIENIA DO ¦WIATA SNU
W momencie rozpoczêcia w³asnego treningu postanowi³em przywi±zywaæ bardzo du¿± wagê do swoich snów - analizowac je, szukaæ w nich podobieñstwa czy próbowac dochodziæ jak powsta³y w mojej glowie okre¶lone sytuacje lub sk±d wziê³y siê dane rekwizyty. Moje ¿ycie we ¶nie sta³o siê dla mnie tak samo wa¿ne jak ¿ycie na jawie. Gor±co zachêcam do traktowania przygody z LD w taki w³a¶nie sposób. Zauwa¿ysz, ¿e ³atwiej bêdzie ci przynajmniej zapamiêtywaæ swoje sny.

* NOTATNIK I D£UGOPIS (DZIENNIK SNÓW)
Musisz koniecznie trzymaæ przy/w swoim ³ó¿ku notatnik i co¶ do pisania lub ma³y dyktafon. Notatnik powinien byæ wystarczaj±co ma³y, aby zmie¶ci³ siê pod poduszkê i aby¶ móg³ go nosiæ przy sobie podczas dnia w wypadku je¶li przypomni ci siê nagle co¶ o czym ¶ni³e¶ poprzedniej nocy. Sam fakt noszenia notatnika przy sobie wywo³a poczucie czego¶ unikalnego i osobistego, co samo w sobie pomo¿e ci zwracaæ wiêksz± uwagê na ¦wiat Snu. Musisz zrozumieæ, ¿e nie jest wazne opieranie siê na ma³ych detalach jak rodzaj notatnika czy kolor d³ugopisu, itd., ale sam fakt i efekt koñcowy samego przedsiêwziêcia.

Dziennik snów jest jednym z najistotniejszych æwiczeñ ka¿dego oneironauty (tak po polsku nazywamy osobê zaanga¿owan± w Lucid Dreaming). Oto jego istotne zalety:

* Polepsza pamiêæ snów,
* Wyrabia si³ê woli,
* Dostarcza materia³u do poznania "jêzyka snów",
* Dostarcza materia³u do wykorzystania w niektórych technikach wywo³ywania LD,
* Jest mostem ³±cz±cym ¶wiadomo¶æ na jawie ze ¶wiadomo¶ci± we ¶nie.

Ju¿ po kilku dniach zauwa¿ysz efekty u¿ywania dziennika snów. £atwiej przyjdzie ci zapamietywanie tego, co ci siê ¶ni³o oraz stopniowo zaczniesz zapamiêtywaæ po klika snów z jednej nocy. Kiedy wstaniesz rano lub w ¶rodku nocy, nie musisz od razu rozpisywaæ siê na temat do¶wiadczonego w³a¶nie snu - zapisz jedynie najwa¿niejsze wydarzenia w jak najprostszej formie. Dziêki temu nie zgubisz reszty wydarzen, które bardzo ³atwo jest zapomnieæ koncentruj±c siê na mniej wa¿nych detalach. Kilka godzin pó¼niej lub przed ponownym po³o¿eniem siê spaæ przeczytaj, co napisa³e¶ i wtedy w³a¶nie napisz wszystko, co pamiêtasz w bardziej zrozumia³ej i obszernej formie. Je¶li w pierwszych kilku dniach po przebudzeniu zauwa¿ysz, ¿e nic nie pozosta³o ci w pamiêci, nie martw siê - opisz uczucie jakiego dozna³e¶ zaraz po przebudzeniu, barwê jak± w³a¶nie pamiêtasz lub zapach. Ja jednak zaczyna³em od zapisania snu, który prze¿y³em kilka tygodni czy nawet kilka lat wcze¶niej. Ka¿dego dnia musisz jednak wpisac co¶ do swojego pamiêtnika. Po kilku tygodniach powiniene¶ byæ w stanie zapamiêtaæ po 2-4 sny jednej nocy. Wa¿ne jest aby na tym nie poprzestaæ - bardzo ³atwo jest wypa¶æ z wprawy. Radzi³bym, pomimo uzyskania po¿±danych efektów kontynuowaæ zapiski w dzienniku snów przez conajmniej trzy do czterech miesiêcy, lub wcale z tego nie rezygnowaæ. Po kilku latach informacje zapisane przez ciebie mog± okazaæ siê bardzo ciekawym, prywatnym dzie³em, które bêdzie mo¿na wykorzystaæ w ró¿nych interesuj±cych celach.


Mam kilka dodatkowych wskazówek, którymi chcia³bym siê podzieliæ:

Kiedy budzisz siê rano, nie otwieraj od razu oczu i staraj siê nie poruszyæ. Rozlu¼nij siê i zastanów siê nad tym co ci siê snilo. Zazwyczaj przypomnisz sobie swoje sny od koñca, co jest zupe³nie normalnym zjawiskiem. Postaraj siê nie panikowac - spokojnie przypominaj sobie co ci siê w³asnie ¶ni³o, bez obawy ¿e co¶ mo¿e umkn±æ twojej uwadze. Zauwa¿ysz, ¿e nie bêdzie to zbyt ³atwe przez pierwszych kilka dni, ale powoli dojdziesz do wprawy.

Jak ju¿ wspomnia³em, zauwa¿ysz ¿e przypominasz sobie sny od koñca - nie nale¿y z tym walczyæ. Jest sposób, który ci w tym pomo¿e: ka¿dego dnia, kiedy przyjdzie pora na po³o¿enie siê do ³ó¿ka, swobodnie rozlu¼nij siê i przeprowad¼ bardzo proste æwiczenie. Przypomnij sobie w skrócie najwa¿niejsze wydarzenia dnia. Zacznij bardziej szczegó³owo, po czym skoñcz na jedynie kluczowych punktach dnia. Ca³y trik polega na zrobieniu tego od konca - po³o¿y³em siê do ³ó¿ka, umy³em zêby, prysznic, kolacja, rozmowa z domownikiem, powrót do domu, itd. W ten prosty sposób bêdziesz lepiej panowa³ nad przypominaniem sobie swojego snu.


To tyle s³owem wstêpu.


TYDZ I:
KURS ¦WIADOMEGO ¦NIENIA: TYDZIEÑ PIERWSZY

Jak zacz±æ?

Od pierwszego dnia w którym zapiszesz pierwsze s³owa w swoim notatniku mo¿esz zacz±c trening. Jest on bardzo prosty i nie wymaga zbyt wiele zaanga¿owania ani czasu. Potrzebujesz jednak zwracaæ wiêksz± uwagê na swoje otoczenie. Za ka¿dym razem, kiedy podczas dnia wydarzy siê co¶ dziwnego lub nieoczekiwanego i kiedykolwiek przypomnisz sobie o LD, powiniene¶ wykonaæ tzw."test rzeczywistosci" (REALITY CHECK). Wyci±gasz przed siebie obie d³onie i dok³adnie siê im przygl±dasz zadaj±c sobie pytanie: "czy to jest sen?". Kiedy jeste¶ sam mo¿esz wypowiadac te s³owa na g³os. Wa¿ne jest nie tylko wypowiedzenie na g³os czy w my¶lach samego zwrotu, ale tak¿e skupienie siê i zastanowienie czy naprawdê nie ¶nisz.

Test rzeczywisto¶ci jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na wywo³anie ¶wiadomego snu - powiniene¶ wykonywaæ to æwiczenie tak czêsto jak jest to mo¿liwe. Im czê¶ciej tym lepiej. Je¶li wykonasz na pocz±tek 100-150 RC dziennie i z czasem wejdzie ci to w krew, masz bardzo du¿e szanse na osi±gniêcie ¶wiadomo¶ci podczas snu. Najczê¶ciej jednak twoje próby zaczn± mieæ jakiekolwiek skutki po kilku lub nawet kilkunastu dniach. Pamiêtaj wiêc aby nie zra¿aæ siê i kontynuowaæ testy przez d³u¿szy okres czasu z taka sam±, wysok± czêstotliwo¶ci±. Wytrwa³o¶æ to klucz do sukcesu!

Zastanawiasz siê napewno w jaki sposób dzia³a test rzeczywisto¶ci. Jest to zupe³nie proste: monotonne powtarzanie testu wywo³uje u nas reakcje mechaniczn± dziêki czemu podczs snu automatycznie bêdziemy powtarzaæ czynno¶ci, które wykonujemy podczas dnia. Je¶li palisz, zauwa¿ysz, ¿e od czasu do czasu zapalasz papierosa we ¶nie. Je¶li wykonujesz jak±¶ monotonn± czynno¶æ, czêsto powtarzasz j± podczas snu, itd. Gdy ju¿ obejrzysz swoje d³onie we ¶nie, sam fakt powinien wystarczyæ, aby rozpoznaæ ten odmienny stan. Zwyk³a koncentracja zazwyczaj daje po¿±dany efekt. Czasami nie bêdziesz mieæ zupe³nej pewno¶ci, czy w³asnie ¶nisz, i musisz koniecznie siê nauczyæ, ¿e je¶li masz moment zawahania i nie jeste¶ w stu procentach pewien, to z pewno¶cia ¶nisz! Czy choæ raz zdarzy³o ci siê na jawie mieæ w±tpliwo¶ci co do tego czy ¶nisz, czy nie? Muszê wróciæ do twojego dziennika. Ca³kiem prawdopodobne jest, ¿e ju¿ w swoim ¿yciu dozna³es ¶wiadomego snu, ale tego nie pamiêtasz. Jak czêsto zdarza ci siê wstaæ rano i zupe³nie nie pamietaæ, co ci siê ¶ni³o? Dziêki dziennikowi bêdziesz w stanie w du¿ym stopniu poprawiæ swoj± pamiêæ o snach.

K³ad±c siê spaæ musisz przygotowaæ siê do ewentualnego sukcesu. Kiedy ju¿ doznasz LD mo¿e siê okazaæ, ¿e nie bêdziesz wiedzieæ co z tym wszystkim zrobiæ. Poziom twojego zaanga¿owania i kontroli nad pierwszymi ¶wiadomymi snami bêdzie prawdopodobnie stosunkowo niski. Trudno bêdzie zdecydowaæ co chcesz zrobiæ i utrzymywaæ kontrolê na d³ugi okres czasu. Musisz ka¿dego dnia przygotowaæ sobie plan dzia³ania i najlepiej nie zmieniaæ go a¿ do momentu jego realizacji. Propozycja pierwsza to LATANIE. Dlaczego latanie? Z dwóch g³ównych powodów. Pierwszy - wspania³e uczucie, drugi - prze³amujesz pierwsze prawo fizyki, co pomaga ci zorientowaæ siê we ¶nie, ¿e wszystko jest mo¿liwe. Pewnego dnia w grupie ONEIRO zorientowali¶my siê nagle, ¿e s± trzy g³ówne sposoby latania: zawieszenie w powietrzu, latanie za pomoc± u¿ycia koñczyn (tak jak p³ywanie) i jak to nazwali Oneironauci "latanie na supermana".

Jednym z najczêstszych problemów w LD a szczególnie w pocz±tkowej fazie przygody z tym zjawiskiem jest tzw. "wybijanie siê ze snu". Kiedy osi±gamy kontrolê nad swoim snem jeste¶my bardzo podekscytowani, co powoduje wzmo¿on± pracê mózgu zbli¿on± do tej w jakiej jeste¶my w czasie normalnego funkcjonowania podczas dnia. Je¶li nie nauczymy siê tego opanowaæ, bardzo czêsto nadmiern± rado¶æ spowoduje niechciane przebudzenie. Jest kilka metod, które pomagaj± nam w przed³u¿eniu naszego LD, aczkolwiek z biegiem czasu nauczymy siê rozlu¼nic i nie panikowaæ. Sam strach przed przebudzeniem jest moim zdaniem najwiekszym problemem. Kiedy jeste¶ pewny siebie, nauczysz siê nad tym panowaæ. Poni¿ej przedstawiam metody, które mog± ci skutecznie pomóc:

KONCENTRACJA NA RUCHU LUB BEZRUCHU NASZEGO SENNEGO CIA£A - wydaje siê najlepszym sposobem na wyd³u¿enie LD. Mo¿esz to osi±gn±æ na trzy sposoby:

* Wirowanie
Kiedy zauwa¿ysz, ¿e tracisz kontrolê nad snem lub wydaje ci siê, ¿e za chwilê siê obudzisz, zacznij obracaæ siê wokó³ siebie i skup siê na tym ruchu, zwracaj±c szczególn± uwagê na to jak zachowuje siê twoje senne cia³o.

* Pocieranie r±k
Ten sposób wydaje siê byæ rownie efektywny jak wirowanie. Kiedy czujesz utratê kontroli nad snem zacznij pocieraæ swoje d³onie obserwuj±c co siê dzieje. Postaraj siê wyczuæ ciep³o wytwarzane poprzez pocieranie.

* Koncentracja na nieruchomym elemencie snu
Po pewnym czasie zauwa¿ysz, ¿e jedynym pewnym nieruchomym elementem snu sa twoje nogi. Je¶li czujesz, ¿e tracisz kontrolê nad snem pochyl swoj± g³owe i wpatruj siê w swoje nieruchome nogi koncentruj±c siê na ich bezruchu.

KONTROLA! - moja ulubiona technika, która pomaga nie tylko w przed³u¿eniu LD, ale i poprawieniu klarowno¶ci snu. Zacz±³em u¿ywaæ tej techniki ponad rok temu i w moim wypadku dzia³a za ka¿dym razem. Kiedy tracisz panowanie nad snem lub gdy nawet zaczynasz swój ¶wiadomy sen bardzo pomocne jest po prostu zatrzymanie siê i wykrzykniêcie tak g³o¶no jak mo¿esz: KONTROLA! lub OSTRO¦Æ! (w wypadku utraty ostro¶ci obrazu lub braku detali).

TYDZ II:
KURS ¦WIADOMEGO ¦NIENIA: TYDZIEÑ DRUGI

Kontynuujac u¿ywanie technik przedstawionych w tygodniu pierwszym oraz nie zaprzestaj±c prowadzenia dziennika snu dodaj do swojego "repertuaru" dodatkowe sposoby:

Po tygodniu czasu masz ju¿ w swoim dzienniku kilka zapisanych snów. Przyszed³ czas aby go u¿yæ. Powiniene¶ teraz przestudiowaæ swój dziennik i wyszczególniæ w nim liczne klucze - s± to wyjête z kontekstu wydarzenia, rekwizyty, krajobrazy lub jakakolwiek rzecz zawiadomiaj±ca ciê o tym, ¿e w³a¶nie ¶nisz. Zauwa¿ysz, ze jest ich ca³kiem sporo i maj± one tendencjê do powtarzania. Czêsto miewasz nawet ca³e wydarzenia o których ¶nisz zupe³nie regularnie i nie wiesz nawet, ¿e mo¿esz je wykorzystaæ w swojej przygodzie z LD. Zorganizuj sobie listê takowych kluczy i na pocz±tku zapisz te, które najczê¶ciej siê powtarzaj± i te które definitywnie daj± ci znak, ¿e stan w którym siê znajdujesz jest snem. Ka¿dego dnia przegl±daj swój dziennik i dodawaj nastêpne punkty do stworzonej przez ciebie listy. Czytaj j± na g³os ka¿dego wieczoru przed po³o¿eniem siê spaæ.

Je¶li masz jaki¶ niezbyt zdrowy zwyczaj jak picie kawy, palenie papierosów, czy poci±g do s³odyczy, dlaczego nie po³±czyæ przyjemnego z po¿ytecznym i staæ siê zdrowszym i zarazem dodaæ jeszcze jeden trening, który pomo¿e ci w uzyskaniu LD. Za³ó¿my, ¿e palisz. Rzuæ palenie przynajmniej na kilka tygodni i za ka¿dym razem, kiedy przyjdzie ci ochota na papierosa powiedz sobie: nie mogê zapaliæ papierosa dopóki nie uzyskam LD (metoda kary/nagrody). Proponowa³bym przy tym ze wzgledów zdrowotnych zdecydowaæ ¿e 1 ¶wiadomy sen = 1 papieros.

Je¶li dozna³e¶ ju¿ swojego pierwszego ¶wiadomego snu oto nastêpne zadanie. Latanie jest wspania³± spraw± i jest kilka rzeczy o których wcze¶niej nie wspomnia³em. Znam kilka osób, ktore maj± problemy z lataniem na du¿ych wysoko¶ciach i lataniem z zawrotn± prêdko¶ci±. Je¶li bêdziesz mia³ podobne problemy proszê o kontakt. Mam zamiar stworzyæ listê rzeczy, na które powinno siê uwa¿ac i tych ktore przynosz± szczególn± satysfakcjê. Kiedy ju¿ zorientujesz siê ¿e ¶nisz, znajd¼ co¶ wysokiego np. budynek lub ska³y. Wejd¼ tak wysoko jak mo¿esz i stañ na krawêdzi okna czy przepa¶ci. Popatrz w dó³ i przygotuj siê do skoku. Nie chcê aby¶ próbowa³ wznie¶æ siê w powietrze, wrêcz przeciwnie - powiniene¶ spa¶æ w dó³ jak kamieñ. Bêdzie to bardzo ciekawe uczucie, które pozwoli ci tak¿e przezwyciê¿yæ senny strach. ¦mieræ podczas snu jest zupe³nie niegro¼na. Kiedy spadniesz, mo¿esz doznaæ dwóch ró¿nych do¶wiadczeñ:

* Uderzyæ w ziemiê (przy czym mozesz siê bezbole¶nie po³amaæ).
* Zabiæ siê i pojawiæ siê w innym ¶wiecie, co te¿ oka¿e siê ciekawym prze¿yciem.

Zaczynasz powoli uczyæ siê, ¿e we ¶nie jedyn± limitacj± jest twoja w³asna wyobra¼nia. Powodzenia.


TYDZ III:
KURS ¦WIADOMEGO ¦NIENIA: TYDZIEÑ TRZECI

To o czym teraz napiszê mo¿e bardzo ci pomóc zarówno w przed³u¿aniu jak i doznawaniu LD. Przydarzylo mi siê to ju¿ kilka razy i za ka¿dym razem by³em zdumiony jak ³atwo da³em siê nabraæ. ¦ni³em w³a¶nie o czym¶ i obudzi³em siê rano na swoim ³ó¿ku patrz±c w sufit. Przypomnia³a mi siê technika "False Awakenings" (fa³szywe przebudzenia) i momentalnie j± zastosowa³em. Ku mojemu zdziwieniu po przeprowadzeniu testu rzeczywisto¶ci okaza³o siê, ¿e ¶niê! Wszystko by³o tak realne, ¿e ciê¿ko by³o mi w to uwierzyæ. Po jakim¶ czasie obudzi³em siê ju¿ naprawdê i okaza³o siê, ¿e jest jeszcze noc...

Tydzieñ trzeci zacznij od bardzo krótkiego RC (testu rzeczywisto¶ci) ka¿dego rana zaraz po przebudzeniu i pó¼niej kontynuuj z zapisaniem swoich snów (je¶li oka¿e siê, ¿e to nie jest sen). Powtarzaj to przez ca³y tydzieñ a pó¼niej wyrywczo w nastêpnych tygodniach.

Czasami pomimo wykonywanego RC nie zauwa¿asz ¿e ¶nisz, wydaje ci siê jednak, ¿e jeste¶ w odmiennym stanie ¶wiadomosci. Mam dla ciebie kilkana¶cie najlepszych spsobów na upewnienie siê, czy ¶nisz:

1. W³±cz przycisk do ¶wiat³a - w 90% snów powoduje to jakis niepo¿±dany efekt, lub totalny brak efektu - mo¿e siê zdarzyæ, ¿e zapalaj±c ¶wiat³o w³aczysz wodê, lub ¶wiat³o w zupe³nie innym pomieszczeniu, itp.

2. Próba latania - powodzi siê w oko³o 70% snów (pomaga np. wyskoczenie z okna - tutaj musisz mieæ trochê odwagi).

3. Wejd¼ na mebel i skocz z niego - zawsze bêdziesz spadaæ w zwolnionym tempie. Je¿eli nie mieszkasz sam, przygotuj na to domowników, bo mog± siê zdziwiæ, kiedy w ¶rodku nocy zobacz± ciê wdrapuj±cego siê na szafê...

4. Przyjrzyj siê dok³adnie otoczeniu - czy widzisz jakie¶ dodatkowe elementy lub ich brak?

5. Przyjrzyj siê swym d³oniom bardzo uwa¿nie - czy s± dok³adnie takie same jak te, które posiadasz na jawie?

6. Wyjrzyj przez okno - czy zgadza siê pora roku i o¶wietlenie odpowiada porze dnia? (wiele razy zadzia³a³o w moim przypadku)

7. Spróbuj skoncentrowaæ siê na jakim¶ rekwizycie z twojego otoczenia i zmieniæ go si³± woli.

8. Spróbuj prze³o¿yæ swoj± d³oñ przez obiekt, który wydaje siê byæ sta³± mas± (¶ciana, szk³o, drewno, itp.).

9. Uszczypnij siê i sprawd¼ jak reaguje na to twoja skóra.

10. Znajd¼ lustro i przyjrzyj siê sobie - czy twoja postaæ nie ró¿ni siê od tej na jawie?

11. Rozwi±¿ w my¶lach jakie¶ proste dzia³anie matematyczne - czy twój sposób obliczania nie wydaje ci siê podejrzany? Czy masz problemy?

12. Popatrz na swój zegarek - czy dzia³a tak jak powinien? Odwróæ siê do ty³u i znów spójrz na wskazówki. Czy jest ta sama godzina?

Wszystkie te testy rzeczywisto¶ci mog± w wiêkszym lub mniejszym stopniu pomóc ci w uzyskaniu LD. Jeste¶my wszyscy ró¿ni i po pewnym okresie zauwa¿ysz jaki RC i jaki sposób na wywo³anie LD przynosi najlepsze efekty. Wa¿ne jest jednak nie zaprzestaæ na kontynuowaniu treningów, nawet je¶li do¶wiadczysz po¿±danych rezultatów. Musisz z czasem doj¶æ do wprawy i ¶wiadome sny powinny staæ siê sta³± czê¶ci± twojego ¿ycia. Bardzo ³atwo jest straciæ regularne wystêpowanie LD je¶li nie bêdziesz kontynuowaæ treningu.

Za³ó¿my, ¿e ju¿ sobie polata³e¶ i przynajmniej raz dozna³e¶ ¶mierci lub ciê¿kich obra¿eñ cia³a spowodowanych upadkiem z du¿ej wysoko¶ci. Oto nastepne zadanie: jestem pewien, ¿e ci siê spodoba... Czy jest jakas osoba, której w ¿yciu po¿±dasz lub przynajmniej bardzo ci sie podoba? Zaplanuj sobie randkê - nie mierz zbyt nisko - poszalej trochê. Mo¿e jaka¶ gwiazda filmowa, niespe³niona mi³o¶æ, czy kto¶ z kim straci³e¶ kontakt? Nie zawiedziesz siê. Mi³ej zabawy.

TYDZ IV:
KURS: TYDZIEÑ CZWARTY

Zaczynamy technikê MILD czyli wywo³ywanie ¶wiadomego snu poprzez pobudzanie pamiêci. Tak jak supe³ek na chusteczce czasami przypomina ci o wykonaniu jakiej¶ czynno¶ci, metoda MILD ma za zadanie przypomnieæ ci o tym, ¿e ¶nisz. Jest to stosunkowo proste w wykonaniu. K³ad±c siê spaæ, rozlu¼nij siê i uspokój swój umys³. Powiedz sobie wtedy na glos: "nastêpnym razem kiedy bêdê ¶ni³, chcê rozpoznaæ ¿e to sen". Wa¿ne jest przy tym aby "kiedy" i "co" by³o w tym zdaniu wyra¼nie sprecyzowane. Proponujê stosowaæ technikê MILD jedynie w dni wolne od pracy, czy szko³y. Technika MILD wykonana rano daje najlepsze efekty. Kiedy ju¿ wstaniesz w swojej normalnej porze budzenia, zapisz swój sen i powtórz go sobie kilkakrotnie. Po¼niej le¿±c w ³ó¿ku i k³ad±c siê spaæ powiedz do siebie: "nastepnym razem kiedy bêdê ¶ni³, chcê rozpoznaæ ¿e to sen". Wyobra¼ sobie siebie we ¶nie, który w³a¶nie studiowa³e¶, ale tym razem w twoim ¶nie orientujesz siê, ¿e ¶nisz. Powtarzaj to zdanie i wizualizuj siebie we ¶nie dopóki nie za¶niesz ponownie.

Powróæmy na chwilê do dziennika snów. Czy zauwa¿y³e¶ postêpy w zapamiêtywaniu snów? Oto kilka dodatkowych wskazówek:

* Je¶li wstaniesz rano i masz k³opoty z przypomnieniem sobie, co ci siê ¶ni³o, po³ó¿ siê na kilkana¶cie sekund na prawym boku i skup siê nad tym co ci siê ¶ni³o, pó¼niej na wznak i na lewym boku. Czasami samo le¿enie w pozycji, w jakiej spa³e¶ wywo³a skojarzenie i pomo¿e przypomnieæ sobie, co ci siê ¶ni³o.

* Nastaw sobie budzik na dwie godziny przed normalnym czasem wstawania i postaraj siê przez chwilê przypomnieæ sobie, co ci siê ¶ni³o. Je¶li nie przyniesie to po¿±danego efektu, nastaw budzik aby zadzwoni³ pó³ godziny po¼niej. Powtórz to jeszcze trzy razy.

* Zacznij pisaæ datê i dok³adn± godzinê obudzenia siê oraz godzinê w której prawdopodobnie zasn±³e¶. Pomo¿e ci to znale¼æ najbardziej efektywny moment na pobudkê. Nadaj ka¿demu swojemu zapisanemu prze¿yciu krótki tytu³ adekwatny do jego tre¶ci. Zacznij pisaæ ka¿de wydarzenie w czasie tera¼niejszym.

Nastêpnym zadaniem dla ciebie bêdzie chodzenie po powierzchni wody. Dowiedzia³em siê kiedy¶, ¿e sprawia to bardzo du¿± przyjemno¶æ. Najlepiej jest pol±czyæ to doswiadczenie z lataniem. Najpierw wznosisz siê wysoko w górê i szukasz jakiego¶ ³adnego miejsca. Moim ulubionym miejscem jest mocno o¶wietlona zatoka nad oceanem, gdzie dno widoczne jest oko³o 20 metrów pod wod±.

Nastawiamy [alfa]budzik
Budzimy siê
Zapisujemy sen, który w³a¶nie ¶nili¶my
Powtarzamy "Nastêpnym razem, kiedy bêdê ¶ni³, bêdê PAMIÊTA£ o tym, ¿eby uzyskaæ ¶wiadomo¶æ i bêdê sob±"
Wizualizujemy koñcówkê poprzedniego snu, jednak dorabiamy w niej moment, w którym odzyskujemy ¶wiadomo¶æ








TYDZ V i VI:
KURS: TYDZIEÑ PI¡TY I SZÓSTY

Przez ostatnie kilka tygodni pozna³e¶ ju¿ wiele technik wykorzystywanych do osi±gniêcia LD. Kontynuuj±c te same æwiczenia przez nastêpne dwa tygodnie zastanów siê, które z nich daj± najlepsze efekty. Na koñcu szóstego tygodnia powiniene¶ zdecydowaæ siê na dwa najbardziej efektywne sposoby.

Oto kolejne zadanie: czas na do¶wiadczenia. Je¶li ju¿ znajdziesz siê w LD, znajd¼ jaki¶ budynek, wejd¼ do niego i zacznij przechodziæ przez ¶ciany i drzwi. Oto rodzaje materia³u, które masz wypróbowac: kamieñ, szk³o, drewno, stal, beton. Zwróæ szczególn± uwagê na:

* ³atwo¶æ przechodzenia przez dany materia³,

* uczucie i odg³os towarzysz±cy przechodzeniu przez ka¿dy rodzaj materia³u.

Kilka pomocnych wskazówek. Je¶li nie mo¿esz przej¶æ przez ¶cianê lub metalowe drzwi, obróæ siê ty³em i przejd¼ przez nie cofaj±c siê. Je¶li utkniesz w jakim¶ materiale podczas przechodzenia przez niego, zamknij oczy i wyobra¼ sobie jaki¶ przyjemny krajobraz. Zechciej siê tam znale¼æ.

TYDZ VII:
KURS: TYDZIEÑ SIÓDMY

Czas na przerwê. Jedyn± czynno¶ci± a¿ do pi±tego dnia powinno byæ u¿ywanie dziennika snów. Potrzebujesz trochê odpocz±æ od LD. W szósty i siódmy dzieñ stosuj technikê MILD (patrz tydzieñ 4).

TYDZ VIII
KURS: TYDZIEÑ ÓSMY

Na koncu szóstego tygodnia wybra³e¶ dwa najlepsze sposoby na uzyskanie LD. Czas do nich powróciæ i do³o¿yc do nich jeszcze jedn± technikê. Na wewnêtrznej czê¶ci lewej d³oni napisz sobie duz± literê "K" (od KONTROLA). Staraj siê robic RC tak czêsto jak zobaczysz literê K na swojej dloni. Pamiêtaj, ¿e musisz zwracaæ szczególn± uwagê na to aby twoje RC nie sta³o siê czym¶ mechanicznym. Za ka¿dym razem potrzebujesz siê g³êboko zastanowiæ nad tym, czy przypadkiem nie ¶nisz.

Kolejne æwiczenie - zaczynasz od latania i znajdujesz jakie¶ ciekawe miejsce nad wod±. Wzbijasz sie wysoko nad wodê i z du¿± prêdko¶ci± nurkujesz w niej nie trac±c prêdko¶ci. Zwróæ przy tym uwagê jak sama woda wp³ywa na twoje mo¿liwo¶ci manewrowania i czym ró¿ni siê latanie w powietrzu od latania w wodzie.

TYDZ IX:
KURS: TYDZIEÑ DZIEWI¡TY

Nastêpna technika by³a zastosowana podczas jednego z kursów LD w Bostonie. Bardzo mnie zainteresowa³a, poniewa¿ pokazuje ona jak wiele sposobów mo¿na zastosowaæ podczas prób osi±gniêcia LD. Przez ca³y nastêpny tydzieñ przechodz±c przez jakiekolwiek drzwi dotknij delikatnie lew± d³oni± framugi i poczuj czy dotyk zgadza siê z rodzajem materia³u który widzisz. Zadaj sobie szybko pytanie: "czy to jest sen?" i odpowiedz na nie z wyt³umaczeniem dlaczego. Kiedy zastanowimy sie nad tym jak czêsto we ¶nie przechodzimy przez drzwi, to je¶li bêdziemy pamiêtali aby wykonywaæ przy tym RC nasze szanse na osi±gniêcie LD wzrosn± niesamowicie.

Je¿eli jeste¶ osob±, której czêsto ¶ni± siê nocne koszmary, LD jest najlepszym sposobem wyzwolenia siê od nich. Ja miewa³em straszne sny bardzo rzadko i nie mam a¿ tak du¿o do¶wiadczenia z nimi, ale z chêci± podzielê siê tym, co uda³o mi siê osi±gn±æ. Dodam przy tym, ze "nocne mary" sta³y siê dla mnie ca³kiem ciekaw± form± zabawy. Rzecz± najwa¿niejsz± jest oczywi¶cie pewno¶æ siebie. Je¶li kto¶ ciê goni, nie uciekaj, wrêcz przeciwnie - zatrzymaj siê i czekaj, co siê stanie. Ja kilka razy da³em siê zabiæ i jeszcze po tym ¶wiecie chodzê. Musisz zrozumieæ, ¿e cokolwiek robisz we ¶nie nie ponosi za sob± ¿adnych fizycznych konsekwencji, wtedy o wiele ³atwiej bêdzie ci sprostaæ najtrudniejszym nawet zadaniom. Je¶li jednak masz problem z jakim¶ stworem który ciê mêczy, oto co mo¿esz zrobiæ: zapal latarkê i po¶wieæ mocnym ¶wiat³em prosto na danego osobnika (wyczyta³em to kiedy¶ ju¿ nawet nie wiem gdzie, ale sprawdzi³em - dzia³a). Je¶li stwór jest ci przyjazny momentalnie zniknie i przestanie ciê mêczyæ. Je¶li jednak jest twoim wrogiem - wyci±gasz pistolet i go zabijasz. Je¶li masz problemy ze znalezieniem latarki czy pistoletu, najprostszym sposobem jest u¿ycie komend slownych. Zwyk³y krzyk: "latarka" i ju¿ jest - pamiêtaj, pewno¶æ siebie to ca³y sukces w ¶wiadomych snach.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mexican dnia Pi± 11:58, 20 Lis 2009, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Nie 20:27, 15 Lis 2009 Zobacz profil autora
Willow
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 523
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 16 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Co do MILD, to jednak bym to trochê doprecyzowa³. MILD czyli MNEMONIC Induction of Lucid Dream - PAMIÊCIOWA Indukcja ¦wiadomego Snu, jak sama nazwa wskazuje opiera siê na PAMIÊCI.
Mechanizm tej techniki opiera siê na aktywno¶ci pamiêci krótkotrwa³ej w czasie snu. Je¶l co¶ siedzi w niej mocno, to jest aktywowane na pocz±tku snu - zgodnie z my¶l± "ostatnia my¶l na jawie = pierwsza my¶l we ¶nie". Technika polega na odpowiednio mocnym zakodowaniu woli ¶wiadomego ¶nienia w PAMIÊCI krótkotrwa³ej.

Czemu tak naciskam na PAMIÊÆ? Poniewa¿ jest ona istot± tej techniki(a raczej drogi wej¶cia w ¶wiadomy sen - obok DILD i WILD).

Pokrótce:
Nastawiamy [alfa]budzik
Budzimy siê
Zapisujemy sen, który w³a¶nie ¶nili¶my
Powtarzamy "Nastêpnym razem, kiedy bêdê ¶ni³, bêdê PAMIÊTA£ o tym, ¿eby uzyskaæ ¶wiadomo¶æ i bêdê sob±"
Wizualizujemy koñcówkê poprzedniego snu, jednak dorabiamy w niej moment, w którym odzyskujemy ¶wiadomo¶æ

Jeszcze raz powtórzê, ¿e wa¿ny jest nacisk na PAMIÊÆ.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 23:46, 19 Lis 2009 Zobacz profil autora
mexican



Do³±czy³: 27 Sie 2009
Posty: 20
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 1/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
To napisz jak powinna byæ Twoim zdaniem ta technika to j± zmieniê Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 11:16, 20 Lis 2009 Zobacz profil autora
Willow
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 523
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 16 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
No napisa³em w po¶cie wy¿ej Razz


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 11:43, 20 Lis 2009 Zobacz profil autora
Dralor



Do³±czy³: 11 Sty 2010
Posty: 29
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Kurs jest ¶wietny. Dobrze roz³o¿ony w czasie, nie powodujê zniechêcenia. Jak dla mnie: Idealny!


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 17:17, 11 Sty 2010 Zobacz profil autora
skwierczyk



Do³±czy³: 23 Cze 2008
Posty: 19
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Kurs bardzo dobry. Mam tylko 1 pytanie. Czy mo¿na skopiowaæ ten temat na inne forum i czy nie bêdê ³ama³ tym regulaminu?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 22:24, 17 Sty 2010 Zobacz profil autora
Willow
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 523
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 16 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
S±dzê, ¿e jak podasz ¼ród³o i autora, to bêdzie ok Wink

Edit (Johny): przy czym ¼ród³o i autor nie s± z tego forum.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 22:37, 17 Sty 2010 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin