Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pamiêæ snów - metoda
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Pamiêæ snów - metoda
Autor Wiadomo¶æ
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Pamiêæ snów - metoda
Opiszê wg. mnie bardzo dobr± metodê (instrukcje do) zapamiêtywania snów. Dziêki tym czynno¶ciom pamiêtam do 5-6 snów z jednej nocy, oraz poprawi³a siê ilo¶æ pamiêtanych szczegó³ów ze snów. Ogólnie rzecz bior±c - dzia³a. :)

Wiedza, która jest ni¿ej pochodzi z ksi±¿ek, artyku³ów, wypowiedzi oneironautów i mojego do¶wiadczenia. Taki zbiór wykszta³ci³ siê podczas mojej praktyki, po prostu uzna³em go za najlepszy dla siebie i polecam innym.

Pamiêtaj, ¿e ka¿dy akapit jest wa¿ny, je¶li ominiesz niektóre czynno¶ci (zapisywanie do dziennika snów, bo "przecie¿ pamiêtam", sugestiê wieczorem, czy przypominanie sobie rano) efekty mog± byæ trochê, lub du¿o gorsze. Oczywi¶cie mo¿esz (i powiniene¶) modyfikowaæ poszczególne czê¶ci tak jak Ci siê to podoba, ale zachowuj±c esencjê. Pamiêtaj, ¿e ca³a metoda zajmuje bardzo ma³o czasu, ³±czy siê w ca³o¶æ i daje dobre efekty.

Nie zra¿aj siê tym, ¿e tekstu jest du¿o - ca³o¶æ jest ³atwa, a mo¿e byæ jeszcze ³atwiejsza (tak naprawdê wystarczy sama chêæ zapamiêtania snu!) :) Po prostu stara³em siê solidnie to opisaæ.

Po pierwsze za³ó¿ dziennik snów! We¼ zeszyt, w³ó¿ pod materac czy za ³ó¿ko i pisz w nim "po swojemu" wszystkie swoje sny, datê (przydaje siê), godzinê, jak chcesz. Mo¿esz nagrywaæ swoje sny na dyktafon/telefon/cokolwiek, je¶li nie chce Ci siê ich zapisaæ np. w ¶rodku nocy, aby pó¼niej przepisaæ do dziennika. Prowadzenie dziennika snów ma ca³± masê zalet dla pamiêci snów i ¶wiadomego ¶nienia nawet, je¶li nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dalej, aby pamiêtaæ jak najwiêcej snów (to samo jest z wywo³ywaniem ¶wiadomych snów) nale¿y po³o¿yæ siê wcze¶nie spaæ. Nie ma wtedy zaburzeñ wystêpowania faz REM, najczê¶ciej rano budzimy siê z fazy REM, czyli prosto z marzenia sennego, co sprawia, ¿e pamiêtamy ostatni sen i du¿o ³atwiej mo¿emy przypomnieæ sobie poprzednie sny, poza tym umys³ wydaje siê wypoczêty i ¶wie¿y. (przy okazji - 8 godzin snu to minimum, je¶li chcemy ¶wietnych efektów)

Gdy budzimy siê z fazy non-REM (nie wiemy co siê przed chwil± dzia³o, nieprzytomni budzimy siê zwykle nic nie pamiêtaj±c), nale¿y po¶wiêciæ chwilê na (delikatne) oprzytomnienie, ale nie zajmowaæ niczym konkretnym swoich my¶li.

Przed snem (je¶li chcesz to i w dzieñ, byle przed snem te¿):

Je¶li potrafisz, zrób to w lekkim transie, je¶li nie, to po prostu rozlu¼nij swoje cia³o siedz±c wygodnie (gdy bêdziesz le¿a³ najprawdopodobniej "uciekniesz" gdzie¶ my¶lami i za¶niesz z przyzwyczajenia - je¶li nie odczuwasz senno¶ci - mo¿esz oczywi¶cie le¿eæ).
Przypomnij sobie jak to jest pamiêtaæ swoje sny, przypomnij sobie jak budzisz siê rano i pamiêtasz ostatni sen, albo i kilka. Skup siê na emocjach, odczuciach, je¶li nie potrafisz zatrzymaæ tych emocji na d³u¿ej, po prostu przywo³aj je kilka razy. Przypomnij sobie dok³adnie jak to jest pamiêtaæ swoje sny budz±c siê rano (staraj siê to poczuæ, powiedzieæ niewerbalnie [bez s³ów], u¿yj emocji). Zrób to kilka razy (wcze¶niej zaplanuj ile razy, np. 2, ¿eby¶ nie zasn±³ przy pierwszej próbie) i za ka¿dym razem gdy to zrobisz powiedz sobie w my¶lach "pamiêtam swoje sny", "potrafiê zapamiêtaæ moje sny", lub "kiedy budzê siê rano, pamiêtam swoje sny". Pomy¶l o tym FAKCIE przez chwilê. Potem za¶nij spokojnie i b±d¼ pewien, ¿e zapamiêtasz swoje sny. :) Mo¿esz te¿ dodatkowo pomy¶leæ o zamiarze zapisania snu do dziennika. W tej czê¶ci spróbuj siê przede wszystkim przyjemnie zrelaksowaæ i uspokoiæ my¶li.

Gdy obudzisz siê rano:

Najlepiej nie otwieraj oczu i le¿ w wygodnej pozycji (czêsto ta, w której siê obudzimy jest najlepsza). Je¶li jeste¶ bardzo senny to lepiej usi±d¼.
Bêdziesz pamiêta³ albo ca³y sen, albo jego strzêpek, urywki, czy koñcówkê. Je¶li tych urywków jest zbyt du¿o zapisz kilka kluczowych s³ów w dzienniku i skup siê na jednym z nich. Je¶li jednak nic "nie pamiêtasz" nie martw siê, wystarczy chwilka skupienia, spokoju i za chwilê z³apiesz przypadkow± my¶l o ostatnim ¶nie (tak dzia³a pamiêæ snów). Je¶li jest to koñcówka snu, postêpuj w taki sposób (przy urywkach ze ¶rodka snów podobnie):
- Nie "wychod¼ my¶lami" poza ³ó¿ko, skup siê tylko na ¶wiecie swoich snów, ¶wiat fizyczny odk³adasz na "za dziesiêæ minut", staje siê na ten czas niewa¿ny. Le¿ dalej w ³ó¿ku, najlepiej w takiej pozycji w jakiej siê obudzi³e¶ (je¶li jest wygodna i nie jeste¶ senny), mo¿esz mieæ zamkniête oczy.
- Przypominanie sobie snów przypomina wyci±ganie ró¿nych znajomych rzeczy z zamkniêtego pud³a, na pocz±tku nie wiesz co w nim jest, ale kiedy siêgniesz i zobaczysz, to od razu "wszystko wiesz". :) Wiêc mo¿e Ci siê wydawaæ "nic nie pamiêtam, za cholerê sobie nie przypomnê", a tak naprawdê wystarczy siêgn±æ do pud³a. To chyba najwa¿niejszy punkt.
- Przypomnij sobie dok³adnie wszystko co siê dzia³o, gdzie by³e¶, co widzia³e¶, co czu³e¶, kto tam by³, co tam by³o, a potem
- Zacznij siê "cofaæ" - dlaczego tam by³e¶? Sk±d przyszed³e¶? W jakim celu? Sk±d siê wziê³y tam te osoby? Kiedy przysz³y? A przedmioty? itp. Im wiêcej pytañ zadasz, tym wiêcej szczegó³ów "wychodzi z pud³a", wyci±gaj jak najwiêcej szczegó³ów z ka¿dego momentu snu. Na pewno zauwa¿ysz, jak przypomnienie sobie jednej rzeczy powoduje, ¿e za chwile przypominasz sobie nastêpne.
- Kiedy cofniesz siê do momentu w którym "nie da siê" dalej cofn±æ, "przeleæ" w pamiêci kilka razy akcjê ca³ego snu, przypomnij sobie wszystkie szczegó³y, nie pomijaj ¿adnych wydarzeñ. To pomo¿e wydobyæ z pamiêci ukryte szczegó³y i inne sny
- Kiedy ju¿ dobrze bêdziesz pamiêta³ ca³y sen zadaj sobie wiêcej pytañ - co by³o jeszcze wcze¶niej? A mo¿e ju¿ dosz³y do Twojej ¶wiadomej pamiêci urywki innych snów?
- Im wiêcej uwagi po¶wiêcasz przypominaniu sobie snu w danym momencie, tym wiêcej kawa³ków innych snów przychodzi Ci do g³owy. Po chwili przypominania sobie jednego snu powiniene¶ ju¿ pamiêtaæ tyle urywków innych snów, ¿e trudno je spamiêtaæ, o to chodzi! :)

Technika celuje w maksymalny wzrost pamiêci snów - je¶li uda nam siê osi±gn±æ bardzo dobre rezultaty - pamiêtanie snów stanie siê znów naturaln± umiejêtno¶ci±.


Dodatkowe æwiczenie (wykonaæ przynajmniej raz, chocia¿by w tym momencie):

Usi±d¼, lub po³ó¿ siê wygodnie i zrób wszystko co opisa³em wy¿ej, aby zrobiæ po przebudzeniu z t± ró¿nic±, ¿e zaczynasz z ostatnim wspomnieniem z dnia. Tego dnia, je¶li jest wieczór, lub wieczora poprzedniego dnia. Nale¿y cofaæ siê tak jak opisa³em to powy¿ej, przypominaæ sobie jak najwiêcej szczegó³ów. Cel to æwiczenie i lepsze zrozumienie techniki przypominania sobie snów.


My¶lê, ¿e ju¿ masz kilka pomys³ów jak usprawniæ tê metodê, co dodaæ, jak j± dostosowaæ do swojego stylu. Mi³ych snów! :)


Post zosta³ pochwalony 15 razy

Ostatnio zmieniony przez Johny dnia Nie 16:20, 28 Lis 2010, w ca³o¶ci zmieniany 12 razy
Sob 12:21, 06 Maj 2006 Zobacz profil autora
Mielcar



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 12
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Bydgoszcz

Post
Jestem pocz±tkuj±cym lucid dreamerem i staram sie stosowac Twoj± technikê. Pierwszego dnia by³em w stanie przypomniec sobie oko³o 4 snów ale tylko ogólny ich zarys. Pamiêta³em pojedyncze sceny ze snu. Nie potrafi³em okre¶liæ co dzia³o siê wcze¶niej lub pó¼niej. Mam nadzieje, ¿e te pojedyncze scenki nie by³y ca³ymi snami, bo je¶li tak to chyba nie uda mi siê osi±gn±æ LD. Miewali¶cie tak na pocz±tku? D³u¿sze sny przyjd± z czasem czy s± jakie¶ inne metody ¿eby je przed³u¿yæ ( lub zapamiêtaæ w ca³o¶ci ) ?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 9:34, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Te pojedyncze scenki to czê¶ci snów. Kiedy tak± pamiêtasz to zastosuj to co piszê, ¿eby robiæ rano. Twoje sny na pewno s± d³ugie (po 8 godz. snu jedna faza REM trwa ok. 40 minut, ale oczywi¶cie bywa i zaburzenie czasu.:) ), mo¿esz tylko mniej z nich pamiêtaæ. Wyj±tkiem mog± byæ zaburzenia fazy REM, gdy np. k³adziesz siê spaæ bardzo pó¼no, ale nie wiem czy REM siê skraca, czy w ogóle znika, czy przek³ada siê na pó¼niej.

Tak, te¿ tak miewa³em na pocz±tku i nie tylko na pocz±tku, czasem pamiêta siê ze snu wiêcej, czasem mniej (np. jak±¶ charakterystyczn± "scenkê"), mo¿na nad tym pracowaæ. :)
link: [link widoczny dla zalogowanych]


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Johny dnia Pon 0:35, 15 Gru 2008, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Nie 12:42, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
doro



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: mmz

Post
Ja prowadzê dziennik dopiero od kilku dni. Z dzisiejszej nocy pamiêtam tylko pare scenek, ka¿da z innego snu i za nic nie mogê sobie przypomnieæ reszty.
Dwa razy uda³o mi siê stwierdziæ, ¿e to sen, ale od razu po tym siê obudzi³am i w ogóle nie pamiêta³am co mi siê ¶ni³o. Innego razu zrozumia³am, ¿e ¶nie kiedy zobaczy³am na drzewie niebieskie li¶cie, ale jak tylko pomy¶la³am 'wiêc to sen' siê obudzi³am. Czy moment obudzenia da siê jako¶ oddaliæ? I tak na razie nie mam co narzekaæ, bo chyba i tak to du¿o po kilku dniach æwiczeñ.
Raz mi siê ¶ni³ sen o LD.
Mam jeszcze pytanie. Po jakim mniej wiecej czasie mogê siê spodziewaæ prawdziwego LD? Wiem ¿e to trudno okre¶liæ, bo ka¿dy jest inny, ale po ilu dniach, tygodniach mieli¶cie pierwsze du¿e efekty?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 13:13, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ka¿dy jest inny i trudno powiedzieæ po jakim czasie. Ja swoje pierwsze LD mia³em dosyæ d³ugie, za to nastêpne by³y krótsze, "mo¿na nad tym pracowaæ". ;)
Link do technik:
[link widoczny dla zalogowanych]
U mnie podzia³a³o krzyczenie "kontrola" (albo mamrotanie sobie 'raz dwa trzy ¶wiadomo¶æ';) ) i wpatrywanie siê w jaki¶ element snu.

Chyba ka¿dy Oneironauta spotka³ siê z tym problemem. Z do¶wiadczenia wiem, ¿e najlepiej postawiæ sobie jaki¶ cel - nie biec "muszê to szybko zrobiæ bo zaraz siê obudzê" przede wszystkim siê uspokoiæ (nadmiar emocji, lub spieszenie siê wybudza) i cieszyæ ¶wiatem snu. :) Nigdy nie my¶leæ "byle bym siê nie obudzi³" i po prostu zaj±æ siê czym¶. :) Podczas sprawdzania "czy to sen", lub mówienia "to jest sen" na jawie nie skupiaæ siê jedynie na samym momencie odgadniêcia, ¿e to sen, ale na tym, co za chwilê bêdziemy robili i ze cieszymy siê, ¿e mo¿emy zwiedzaæ ¶wiat snu. Nie jeste¶my odkrywcami, ¿e to sen, ale odkrywcami ¶wiata snu. ;) Nie samo zorientowanie siê, ¿e "to jest sen" jest naszym celem, ale wykonanie czego¶ we ¶nie, choæby mia³oby to byæ samo cieszenie siê ¶wiatem snu. :)


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Johny dnia Nie 14:00, 04 Lis 2007, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Nie 14:46, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Ras Psajko
Administrator


Do³±czy³: 19 Kwi 2006
Posty: 547
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 5 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Ziemia (chyba)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
mi LD najlepiej przed³u¿a pobudzanie zmys³ów i skupianie siê na nich... od przygl±dania siê jakim¶ szczegó³om, poprzez w±chanie, smakowanie, nas³uchiwanie i no przede wszystkim czucie - najlepiej pocieraæ rêkoma o jakie¶ przedmioty, ¶cianê, czy chocia¿by ziemiê

a wracaj±c do tematu - pamiêæ snów... ja móg³bym dodaæ jeszcze, ¿eby prówaæ nie budziæ siê budzikiem... ka¿dy "szok" oddala nasz± uwagê od snów, które do¶æ szybko i czasem bardzo skutecznie wymazuj± siê z naszej pamiêci... jak siê budziæ w takim razie ? autosugesti± - przed snem jaki¶ lekki transik, czy chocia¿ zrelaxowanie i powiedzenie samemu sobie o której godzinie chcemy siê nastêpnego dnia obudziæ - najlepiej ze 20 minut wcze¶niej ni¿ planujemy (budzik dla pewno¶ci mo¿na nastawiæ na faktyczny czas). gwarantujê, ¿e pomimo obudzenia siê 20 minut wcze¶niej bêdziecie bardziej wyspani, jako ¿e na pewno nie wybudzicie siê z nonREM'u, a ³agodnie z fazy snów. Do autosugestii mo¿na dodaæ chêæ nie otwierania oczu od razu po obudzeniu siê i pamiêtania swoich snów


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 15:31, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
doro



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: mmz

Post
Dziêki za wskazówki i co do kontroli snu jak i budzika. W tygodniu muszê go (budzika) u¿ywaæ i w³a¶nie siê zastanawia³am jak to wp³ynie na zapamiêtywanie snów. Kiedy¶ budzi³am sie autosugiesti±, ale zupe³nie o niej zapomnia³am. Teraz na pewno znowu mi siê przyda.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 16:04, 22 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Ras Psajko
Administrator


Do³±czy³: 19 Kwi 2006
Posty: 547
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 5 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Ziemia (chyba)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
ja nawet w tygodniu u¿ywam autosugestii do pobudki... spróbuj... a budzik mo¿esz zostawiæ jako awaryjne budzenie, jak siê sam na czas nie wybudzisz Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 6:55, 23 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Mielcar



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 12
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Bydgoszcz

Post
Kolejna noc i kolejne sny...
Tym razem uda³o mi siê zapamiêtaæ 5 z nich. 3 z nich to niestety tylko pojedyncze urywki. Ale 2 pamiêtam do¶æ dok³adnie.
Mam jednak kolejny problem. W snach tych by³em osob± trzeci±, nie uczestniczy³em w nich. Pierwszy z nich to mieszanka W³adcy Pier¶cieni z Eragonem, a drugi zupe³na animacja z koniami ze skrzyd³ami i animowan± mysz±. Czy z tego typu snów da siê osi±gn±æ LD?
I jeszcze jedno, wczoraj przeczyta³em, ¿e RT nale¿y robiæ 100-150 razy dziennie co daje okolo 1 RT na 6 minut. Czy aby osi±gn±æ LD trzeba to robiæ a¿ tak czêsto?
Pozdrawiam Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mielcar dnia Wto 20:10, 24 Pa¼ 2006, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Wto 6:07, 24 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
doro



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: mmz

Post
To moja pamiêæ jest jeszcze marna, zapamiêtuje 2-3 sny z czego tylko jeden pamiêtam dok³adnie (dosyæ dok³adnie).
Autosugestia jak najbardziej dzia³a. I tak odbiegaj±c od tematu, to jak wprowadziæ siê w 'lekki transik'? Czyta³am troche o transie, ale nie znalaz³am nigdzie jak siê go 'wywo³uje'. Mo¿ecie podaæ jakie¶ linki, ale za³o¿yæ oddzielny temat i tam wyt³umaczyæ?
Te¿ mia³am siê spytaæ co do czêsto¶ci wykonywania RT w innym temacie, ale skoro ju¿ kto¶ wysun±³ to pytanie tutaj to siê pod nim podpisujê. Ja kiedy jestem w szkole staram siê robiæ RT do¶æ czêsto, ale jak wracam do domu to zapominam. Ale 100 razy to chyba przesada?


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 14:10, 24 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Jorg



Do³±czy³: 19 Pa¼ 2006
Posty: 112
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

Post
Równie¿ podpisuje siê pod tym pytaniem Wink . Dla mnie te¿ to jest lekka przesada... Tzn na pewno im czê¶ciej robimy tym wiêksze prawdopodobieñstwo, ¿e zrobimy to we ¶nie, ale 100-250 to jest troszke du¿o. Po za tym ja siê obawiam, ¿e troche za ma³o tego robiê bo po prostu zapominam Confused .
Wracaj±c jednak do tematu g³ównego. Jestem trochê za³amany... Drugi dzieñ i ¿adnego snu... Kiedy zacz±³ siê weekend i prêdkie wstawanie nie potrafiê sobie nic przypomnieæ. Rezerwuje sobie nawet 10 minut przed wstaniem na jakie¶ wspomnienia, ale to te¿ nic nie daje. ¯ebym nie mia³ psutych kartek w notatniku zapisa³em dwa sny które ¶ni³y mi siê kiedy¶ i jeszcze je pamiêtam... Nie wiem dlaczego tak siê dzieje... Byæ mo¿e za bardzo skupiam siê na æwiczeniach aby osi±gn±c LD tak, ¿e zaniedbujê troche treningi pamiêci...
Co do transu polecam ten: [link widoczny dla zalogowanych]
Oraz polecam te¿ [link widoczny dla zalogowanych] je¶li siê nie myle te¿ tam jaki¶ by³ sposób. W ka¿dym b±d¼ razie proponuje ¶ci±gn±æ sobie z tej stronki "szamana" (co poleci³ mi ju¿ wcze¶niej Johny za co jestem mu wdziêczny bo naprawdê bardzo fajne nagranie Wink )
A i na czym polega ta autosugestia ? Mówie sobie przed spaniem, ¿e chcê siê obudziæ o tej i o tej ? Czy mo¿e jakie¶ g³ebsze skupienie ? Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 14:31, 24 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Mielcar



Do³±czy³: 22 Pa¼ 2006
Posty: 12
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Bydgoszcz

Post
Wed³ug mnie autosugestia jest bardzo wa¿na.
Przed po³o¿eniem siê spaæ powiedz sobie kilka razy, powiedz sobie "jutro rano chce byæ w stanie przypomnieæ sobie moje dzisiejsze sny" i przekonaj sam siebie, ¿e tak bêdzie. Na mnie to dzia³a. Jednak "Autosugestyjny" budzik siê nie sprawdza, przynajmniej dotychczas.
Wa¿ne jest tak¿e by nie budziæ siê gwa³townie np. za pomoc± budzika. Kiedy sam otworzysz oczy jest znacznie wiêksza szansa, ¿e wszystko zapamiêtasz. Zatem nale¿y spaæ jak najd³u¿ej ;]
Równie¿ polecam "Szamana" - bardzo dobre nagranie.
Mi³ych snów dzisiejszej nocy ¿yczê ;]


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 20:16, 24 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Johny
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 05 Maj 2006
Posty: 2562
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 134 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cytat:
Kolejna noc i kolejne sny...
Tym razem uda³o mi siê zapamiêtaæ 5 z nich. 3 z nich to niestety tylko pojedyncze urywki. Ale 2 pamiêtam do¶æ dok³adnie.

Cytat:
To moja pamiêæ jest jeszcze marna, zapamiêtuje 2-3 sny z czego tylko jeden pamiêtam dok³adnie (dosyæ dok³adnie).


2-3 sny to bardzo dobry wynik, je¶li s± zapamiêtane w miarê dok³adnie. Smile Oczywi¶cie mo¿liwe jest zapamiêtanie 5 snów, jak najbardziej i to nie takie trudne. (naj³atwiejsze, gdyby¶my siê obudzili ze 2 razy w nocy z fazy REM, najlepiej bez budzika)
Ale pamiêtajmy, ¿e gdy pamiêtamy kilka urywków snów to nie znaczy, ¿e s± to ró¿ne sny. Wielokrotnie zdarza³o mi siê pamiêtaæ dwa urywki, zapisywa³em je w dzienniku snów jako dwa odrêbne sny, a potem gdy przypomina³em sobie chwilkê co dzia³o siê "w okolicach" pierwszego urywka, dochodzi³o do mnie, ¿e te urywki pochodz± z jednego snu mimo, ¿e by³em pewien, ¿e to oddzielne sny. Smile Ale czy statystyki s± wa¿ne? Smile


Cytat:
Mam jednak kolejny problem. W snach tych by³em osob± trzeci±, nie uczestniczy³em w nich. Pierwszy z nich to mieszanka W³adcy Pier¶cieni z Eragonem, a drugi zupe³na animacja z koniami ze skrzyd³ami i animowan± mysz±. Czy z tego typu snów da siê osi±gn±æ LD?


Nie wiem czy zdarzaj± siê sny, w których w ogóle jeste¶my jedynie obserwatorem i nie uto¿samiamy siê z ¿adn± z postaci, mi siê to nie zdarza. Je¶li o to chodzi to ju¿ wspomnia³em, ¿e jestem g³êboko przekonany, ¿e LD nie zale¿y od snu. Je¶li mamy mieæ LD (spe³nione warunki, a ¿adnym z nich nie jest odpowiedni sen;) ), to bêdziemy mieli. Smile

Wiem, ¿e mo¿na jeszcze pamiêtaæ sen z trzeciej perspektywy, mimo, ¿e my byli¶my w tym ¶nie (nawet nie jako my, ale wiemy, ¿e "ja co¶ robi³em"), jest to zwi±zane ze sposobem przechowywania informacji przez nasz± pamiêæ. Chyba to ju¿ pisa³em na tym forum - przypomnij sobie jakie¶ zdarzenie z dzieciñstwa - prawda, ¿e przypominasz to sobie z trzeciej perspektywy? Smile Czy to znaczy, ¿e Ciê tam nie by³o?

Cytat:
I jeszcze jedno, wczoraj przeczyta³em, ¿e RT nale¿y robiæ 100-150 razy dziennie co daje okolo 1 RT na 6 minut. Czy aby osi±gn±æ LD trzeba to robiæ a¿ tak czêsto?
Pozdrawiam Smile

Cytat:
Te¿ mia³am siê spytaæ co do czêsto¶ci wykonywania RT w innym temacie, ale skoro ju¿ kto¶ wysun±³ to pytanie tutaj to siê pod nim podpisujê. Ja kiedy jestem w szkole staram siê robiæ RT do¶æ czêsto, ale jak wracam do domu to zapominam. Ale 100 razy to chyba przesada?

Cytat:
poza tym ja siê obawiam, ¿e troche za ma³o tego robiê bo po prostu zapominam.

Hehe, RT (czy inne techniki z "przystaniêciem na chwilê za dnia") robic jak najczesciej - im czesciej je robisz, tym bardziej warunkujesz swoj umysl na swiadomy sen. Oczywiscie jak ze wszystkim nie nalezy przesadzac. Smile Polecam metode z bazgraniem sobie czego¶ na rêku i za ka¿dym razem gdy o tym pomy¶limy, lub zobaczymy wykonywaæ RT czy u¿ywaæ innych metod. Smile Je¶li chodzi o RT polecam te¿ szczerze:
[link widoczny dla zalogowanych] - pkt. 2 - mity
[link widoczny dla zalogowanych] - szczególnie akapit z pogrubionym "Warunkowaniu"

Je¶li chodzi o trans to ten link co poda³ Jorg jest dobry. Smile
Jeszcze obok nagrania Szaman jest inne nagranie, ktore pokazuje jak mozna nastawic sobie alfa-budzik. Ja nie uzywam alfa-budzika, wykorzystuje to, ze jestem (mysle ze kazdy w sumie jest) podatny na sugestie o budzeniu sie po kazdej fazie REM w nocy. Smile Z reszta nastawianie alfa-budzika czasem daje taki wlasnie rezultat.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Wto 22:00, 24 Pa¼ 2006 Zobacz profil autora
Ras Psajko
Administrator


Do³±czy³: 19 Kwi 2006
Posty: 547
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 5 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Ziemia (chyba)
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
dziennik snów - pisanie go na pocz±tq zabawy to kwestia kilq minut. niewiele pamiêtamy, niewiele piszemy, a efekty jakie p³yn± z jego prowadzenia s± kolosalne dla pamiêci snów.
w pó¼niejszym czasie zaczynamy pamiêtaæ wiêcej snów i dok³adne spisywanie ich zajmuje czasem parena¶cie, a nawet dziesi±t minut.
wielu osobom brak na to czasu... nawet w tej pocz±tkowej fazie gdzie po¶wiêcamy na to kilka minut
pominê ju¿ kwestiê z autosugesti± o samoistnym budzeniu, bo to jednak wymaga do¶æ zdyscypliowanego umys³u i przedstawiê opcjê przy¶pieszonego prowadzenia dziennika snów, która na pewno zaciekawi wszystkich pocz±tqj±cych onerio-leniuchów, ale równie¿ i zagorza³ych podró¿niqw, którzy dzieñ w dzieñ pisz± po parena¶cie stron wspomnieñ z minionej nocy Razz

taki oto d³ugi wstêp, ale to tylko dlatego, ¿e sama technika jest tak banalna, ¿e mo¿na opisaæ j± w 2 zdaniach, a na dodatek 1 jest ju¿ znane:

1 - po przebudzeniu nie wstajemy i nie otwieramy oczu, tylko szybko i pobie¿nie przypominamy sobie najwa¿niejsze momenty snu
2 - na kartce nie piszemy wyrazów, a malujemy obrazki - skoja¿enia jakie nam przychodz± do g³owy o danej sytuacji

skraca to czas pisania dziennika nawet do minuty, czy 2

dodatkowo mogê napisaæ, ¿eby obrazki by³y dla nas znacz±ce, b±d¼ wywo³uj±ce u nas jakie¶ emocje - np. ¶miech

dziêki temu "kotwiczymy" sobie w pamiêci najwa¿niejsze rzeczy i w ci±gu dnia je¶li o tym pomy¶limy (lub lepiej - przej¿ymy dziennik) bêdê wraca³y do nas kolejne szczegó³y... a dziêki obrazkom "skoja¿eniowym" przypomnieæ jest je sobie bardzo ³atwo

pokój !


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 0:40, 05 Sty 2007 Zobacz profil autora
Jorg



Do³±czy³: 19 Pa¼ 2006
Posty: 112
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

Post
A ja chcia³bym siê dowiedzieæ czy prowadzenie dziennika ma naprawdê takie kolosalne znaczenie do osi±gniêcia ¶wiadomego snu ? Ja ju¿ dawno nie pisa³em nic w moim dzienniku... Nie wiem mo¿e dlatego nie mogê uzyskaæ przez tak d³ugi czas ¿adnego LD ? Ale wydaje mi siê, ¿e skoro wielu ludzi samo bez niczego potrafili uzyskaæ owy stan to raczej i ja nie potrzebuje dziennika snów, tym bardziej, ¿e w wiêkszo¶ci zapamiêtuje sny bez jakiego¶ tam specjalnego nastawienia. Je¿eli tylko my¶lê ca³y czas o LD to samoistnie wszystko zapamiêtuje. Oczywi¶cie na drugi dzieñ rzadko kiedy ju¿ je pamiêtam, ale chyba chodzi tylko o to ¿eby pamiêtaæ je po obudzeniu.
A i przy okazji taki mój przyk³ad co do techniki nr 1. U mnie to w ogóle nie dzia³a... Je¶li tylko siê nie poruszam i staram siê przypomnieæ jaki¶ sen to prêdzej zasypia, aczkolwiek nie zawsze i nawet wtedy rzadko kiedy przypominam sobie sen. Lecz kiedy wstaje i przygotowywuje siê do wyj¶cia do szko³y, sny same mi siê przypominaj±. Czêsto jest to pod wp³ywem kiedy np spojrzê na jak±¶ rzecz, która by³a w moim ¶nie. Wystarczy ta jedna rzecz i potem reszta przychodzi ³atwo... Razz


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 15:08, 05 Sty 2007 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Techniki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Nastêpny
Strona 1 z 9

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin