Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Czemu nie ¶nimy ¶wiadomie naturalnie
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Wiedza ogólna Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Czemu nie ¶nimy ¶wiadomie naturalnie
Autor Wiadomo¶æ
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post Czemu nie ¶nimy ¶wiadomie naturalnie

"Pewien cz³owiek znalaz³ jajko or³a i umie¶ci³ je w kurniku u siebie w zagrodzie. Ma³y orze³ek wyklu³ siê z jajka i zacz±³ dorastaæ razem z kurczêtami. Przez ca³e ¿ycie zachowywa³ siê jak kury, które go otacza³y. Pia³, gdaka³, dzioba³ i drapa³ pazurami w ziemi, jad³ robaki i ziarno. Nawet kiedy lata³, robi³ to niezdarnie i utrzymywa³ siê w powietrzu tylko parê sekund. Mija³y lata i orze³ zacz±³ siê starzeæ. Pewnego dnia zauwa¿y³ na niebie wspania³ego ptaka. P³yn±³ nad chmurami majestatycznie, bez wysi³ku. By³ piêkny i dostojny. “Co to jest?”, zapyta³ orze³. “To jest orze³, król ptaków”, odpowiedzia³a kura, “ale przestañ o nim my¶leæ, on jest inny ni¿ my”. Tak wiêc orze³ przesta³ ju¿ o nim my¶leæ. Po wielu latach umar³ i do koñca ¿ycia wierzy³, ¿e jest tylko kur±."


"Czemu nie ¶nimy ¶wiadomie naturalnie"

Marzenia senne s± nieodzownym elementem naszego ¿ycia. ¦nimy ju¿ od pierwszego roku ¿ycia ( Intensywnie ¶nimy ju¿ w 8 miesi±cu ). Z jednej strony, bior±c pod uwagê styczno¶æ z tym zjawiskiem od pocz±tku naszego ¿ycia - powinni¶my bez problemu ¶niæ ¶wiadomie.
Jednak naturalnie ¶wiadomie ¶ni±cych jest niewielu. Dlaczego ?
Oto powody podane w punktach od najwa¿niejszego do najmniej istotnego:

1. Sen dzieli siê na 2 fazy: REM i N-REM. W fazie REM wystêpuj± marzenia senne jednak ka¿da taka faza poprzedzona jest faz± N-REM - okresem ca³kowitej nie¶wiadomo¶ci.
Im d³u¿szy okres nie¶wiadomo¶ci poprzedzaj±cy sen, tym mamy w nim mniejsz± ¶wiadomo¶æ.
Z racji tego ¿e fazy N-REM trwaj± od ok. 50 min do a¿ 1 godz. i 20 min, na pocz±tku snu nie wiemy ju¿ gdzie byli¶my, sk±d siê tu wziêli¶my, od tej pory wszystkim steruje pod¶wiadomo¶æ. Nie mamy równie¿ na czas snu, dostêpu do pamiêci roboczej (w tym pamiêci krótkotrwa³ej).

2. Kwestia mocno powi±zana z poprzednim punktem. Na czas snu nasza pamiêæ jest potasowana i wzbogacona o fa³szywe elementy. Np. czêsto w snach idziemy do starej szko³y i jest dla nas to zupe³nie normalne, jest tak poniewa¿ spêdzili¶my w niej du¿o czasu i istnieje bardzo du¿e prawdopodobieñstwo ¿e ten okres bêdzie uczestniczy³ w przoduj±cej nowej pamiêci.
Zakres oraz intensywno¶æ tych zmian w pamiêci, zale¿y od g³êboko¶ci snu. Im g³êbszy sen tym zakres zmian jest wiêkszy, i coraz wiêcej ¶wie¿ej pamiêci w ogóle nie przechodzi do snu. W najg³êbszych snach (i jednocze¶nie najtrudniejszych do zapamiêtania) zdarzaj± siê nawet sny z okresu wczesnego dzieciñstwa, bez elementów tj. psychika,postacie,miejsca z dalszego okresu.

3. Na czas marzenia sennego obszar mózgu odpowiedzialny za logiczne my¶lenie ma ograniczon± aktywno¶æ, co w po³±czeniu z poprzednim punktem bardzo utrudnia u¶wiadomienie. Sen obni¿a tak¿e nasz± uwagê, przez co po ¶nie poruszamy siê po omacku, za pomoc± skojarzeñ, czêsto nielogicznych. Dlatego akcja snu jest porozrywana i wêdrujemy od miejsca do miejsca, bez spójno¶ci pomiêdzy w±tkami. Uwa¿no¶æ za dnia pozwala zwiêkszyæ uwagê we ¶nie i uczyniæ sen spójnym co u³atwia u¶wiadomienie.

4. Wa¿n± rolê graj± tu tak¿e priorytety wykszta³cone przez funkcjonowanie w¶ród spo³eczno¶ci ograniczonej na tematykê snów i ogó³em tematy abstrakcyjne. Oraz nieodzownie - uto¿samieniem siê z t± spo³eczno¶ci±. Wyt³umaczê to na przyk³adzie.

W dzieciñstwie wielu ludzi mia³o okazjê do¶wiadczyæ czêstych spontanicznych ¶wiadomych snów.
Wed³ug mnie jest tak z 3 powodów.

1. Wraz z wiekiem zmieniaj± siê nasze fale mózgowe na których funkcjonujemy. Im cz³owiek starszy tym fale mózgowe s± wy¿sze, ostatecznie stabilizuj± siê w wieku nastoletnim. [Wiêcej o tym ju¿ wkrótce w "Fazy snu oraz fale mózgowe"].
U m³odych dzieci fale te s± niskie co przy¶piesza min. uczenie siê ale ma tak¿e swoje odbicie w snach. Przez to dzieci w snach maj± wy¿szy poziom ¶wiadomo¶ci.

2. Dzieci s± wyj±tkowo podatne na koszmary senne. Wiele ludzi w dzieciñstwie nauczy³o siê uciekaæ ze snu gdy przydarzy im siê koszmar. Nie którzy wykszta³cili to do umiejêtno¶ci ¶wiadomego ¶nienia.

3. Trzeci powód jest powodem najwa¿niejszym i jest esencj± ca³ego przyk³adu. Otó¿ na pocz±tku naszego ¿ycia byli¶my niesamowicie zainteresowani ¶wiatem zewnêtrznym, interesowa³o nas wszystko. Tak¿e w³a¶nie sny. Dopiero siê wszystkiego uczyli¶my wiêc nie robili¶my nic mechanicznie przez co mieli¶my bardzo wysok± ¶wiadomo¶æ w snach. Wraz z wiekiem nasze zainteresowanie ¶wiatem zewnêtrznym mala³o. By³o dla nas wszystko oczywiste. Zaczêli¶my wpadaæ w pu³apkê nie¶wiadomo¶ci wspó³czesnej spo³eczno¶ci. Zaczêli¶my miewaæ wiêcej problemów. Sny odchodzi³y na dalszy plan. U wiêkszo¶ci ludzi zainteresowanie snami spad³o do minimum. Gdy ci ludzie budzili siê i nic nie pamiêtali, nawet siê na tym nie zastanawiali. Nie pamiêtaj± ¿e kiedy¶ prze¿ywali kolorowe i niesamowite sny, czêsto ¶wiadome.
I taki stan u wielu utrzymywa³ siê bardzo d³ugi czas. Ten czas oduczy³ nas ¶wiadomo¶ci za dnia, wmówi³ nam ¿e sny nie s± wa¿ne albo ¿e ich nie miewaj±.

Szczególnie podatni na wpadanie w otch³añ nie¶wiadomo¶ci s± ekstrawertycy[2]. Cze¶æ introwertyków[1] lub ekstrawertyków którzy interesuj± siê tematami abstrakcyjnymi, nie popad³a w otch³añ nie¶wiadomo¶ci ca³kowicie i wraz z tym - nie straci³a zainteresowania snami.

Ciê¿ko jest siê oduczyæ ¿ycia w nie¶wiadomo¶ci. Szczególnie utrudnia nam to tempo dzisiejszego ¿ycia. Jednak da siê to pokonaæ i nauczyæ siê ¿yæ ¶wiadomie (Przyk³adami dla nas mog± byæ mnisi z tybetu).
Z kolei 1,2,3 powód naszego nieu¶wiadamiani siê w snach, pomagaj± nam przezwyciê¿yæ techniki ¶wiadomego ¶nienia (g³ównie WBTB). I na tym po czê¶ci polega Oneironautyka Smile
__________________________________________________________________________________


1.Introwersja- cecha osobowo¶ci polegaj±c± na tendencji do kierowania swojego postrzegania i dzia³añ do wewn±trz – na w³asne my¶li i emocje, z jednoczesnym zmniejszonym zainteresowaniem i aktywno¶ci± skierowanymi na ¶wiat zewnêtrzny.

2.Ekstrawersja- cecha osobowo¶ci polegaj±c± na tendencji do kierowania swojego postrzegania i dzia³añ ku otoczeniu.



Post zosta³ pochwalony 2 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Sob 11:05, 12 Lip 2014, w ca³o¶ci zmieniany 11 razy
Pi± 20:51, 30 Sie 2013 Zobacz profil autora
CosmicKid



Do³±czy³: 19 Maj 2013
Posty: 134
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 5 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Dobra robota, Mistrzu.

Czekam na wiêcej.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 22:25, 30 Sie 2013 Zobacz profil autora
Dreaman01



Do³±czy³: 19 Sie 2013
Posty: 62
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Z±bki
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
¦wietny artyku³ Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 8:41, 05 Wrz 2013 Zobacz profil autora
iLuzjusz
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 21 Cze 2012
Posty: 1415
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 44 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Dolina Muminków
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cytat:
Na czas snu obszar mózgu odpowiedzialny za logiczne my¶lenie jest wy³±czony lub ma ograniczon± aktywno¶æ. Z tego powodu je¶li np. w ¶nie przyjdzie do nas niebieski smok pograæ w ga³e, wcale nas to nie zdziwi

A ja jak widzê co¶ dziwnego we ¶nie to jest spore prawdopodobieñstwo na to ¿e siê zdziwiê. Ostatnio jak we ¶nie zabi³em kobietê (w obronie w³asnej), to siê zdziwi³em, ¿e nikt siê we ¶nie nie zdziwi³ zabójstwa. To wygl±da³o tak:
- Ej s³uchaj. Zabi³em cz³owieka w obronie w³asnej. Pomo¿esz schowaæ zw³oki?
- Ee... jasne! Spoko pomys³, zaraz Ci pomogê.

Mo¿e tak jest, bo wszystko staram siê mieæ logicznie u³o¿one...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 20:04, 05 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Takie sytuacje s± dosyæ czêste i wystêpuj± najczê¶ciej w snach p³ytkich. Jednak sam zauwa¿y³e¶ ¿e to logiczne my¶lenie jest nie do koñca w³±czone.
Cytat:
obszar mózgu odpowiedzialny za logiczne my¶lenie jest wy³±czony lub ma ograniczon± aktywno¶æ.


Mo¿na wyrobiæ nawyk TR przy ka¿dym zdziwieniu i mo¿liwe ¿e przy takich sytuacjach(równie¿ w snach g³êbokich) te¿ zrobimy TR.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Czw 20:36, 05 Wrz 2013 Zobacz profil autora
iLuzjusz
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 21 Cze 2012
Posty: 1415
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 44 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Dolina Muminków
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
No wiesz, mnie we ¶nie dziwi± rzeczy które innych niekoniecznie musz± zdziwiæ. I to wcale nie s± jakiej abstrakcyjne rzeczy typu smoki graj±ce w ga³ê tylko problemy takie bardziej ¿yciowe i potencjalnie mo¿liwe. Dajmy na przyk³ad ten mój sen. Kto wie, mo¿e po prostu osoba z któr± rozmawia³em by³a zamy¶lona lub nie uwierzy³a i chcia³a mnie potrollowaæ.
Albo taki zegarek co wskazuje godzinê 06:66 z innego snu. Mo¿e po prostu siê popsu³, lub mi siê przewidzia³o.
Co do p³ytko¶ci to mo¿esz mieæ racje, bo sen by³ ca³kiem d³ugi. Zapamiêtany wycinek trwa³ ok 10-15 min (bior±c pod uwagê brak sennego poczucia czasu).
A RT jak RT. Ju¿ od roku siê uczê RT do 1 z symboli i jeszcze ni razu go nie wykona³em we ¶nie pomimo i¿ co drugi sen ma mój symbol


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez iLuzjusz dnia Pi± 15:30, 06 Wrz 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Pi± 15:28, 06 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
@Up Spróbuj zaafirmowaæ siê w transie na zrobienie TR po zobaczenie sennego znaku je¶li nawyk na ciebie nie dzia³a.

UPDATE : dodany cytat pasuj±cy do przedstawionego problemu Very Happy


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 15:30, 09 Wrz 2013 Zobacz profil autora
shiZ_



Do³±czy³: 13 Kwi 2014
Posty: 39
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
¦wietny artyku³ Razz


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 10:33, 13 Kwi 2014 Zobacz profil autora
Mak



Do³±czy³: 08 Cze 2012
Posty: 59
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
U mnie ¶wiadome sny wystêpuj± naturalnie od zawsze. Dopiero dok³adnie dowiedzia³em siê co to jakie¶ 4-5 lat temu.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 18:04, 13 Kwi 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Zajrzyj tu http://www.psajko.fora.pl/wiedza-ogolna,32/predyspozycje-do-swiadomego-snienia,8173.html , pewnie masz które¶ z tych predyspozycji, niekoniecznie ¶wiadomie Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 18:10, 13 Kwi 2014 Zobacz profil autora
Mak



Do³±czy³: 08 Cze 2012
Posty: 59
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Zaraz sprawdzê, dodam ¿e pierwszy LD wywo³any "sztucznie" by³ niez³ym prze¿yciem. Wra¿enie jakbym zrobi³ jaki¶ wielki postêp, nie da siê tego opisaæ. Teraz oczywi¶cie po uzyskaniu wiedzy nie ma nawet porównania do wcze¶niejszych ¶wiadomych snów które nazywa³em jeszcze wtedy nie wiedz±c co to "¶wiêtymi" snami Very Happy .

Przeczyta³em i faktycznie, prawie wszystko siê zgadza.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mak dnia Nie 18:22, 13 Kwi 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Nie 18:18, 13 Kwi 2014 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Ju¿ dawno chcia³em zmieniæ artyku³ ale zapomnia³em o nim. Dopiero teraz sobie przypomnia³em.
UPDATE: Dodany 2. punkt, zmieniony 3. Zmieniony kwestie w kilku miejscach.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Sob 11:09, 12 Lip 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Sob 11:09, 12 Lip 2014 Zobacz profil autora
wlodi0412



Do³±czy³: 27 Lut 2015
Posty: 115
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 4 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Opolskie
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Czy jest jaka¶ metoda, która dzia³a w wiêkszo¶ci przypadków? Chodzi o metodê u¶wiadomienia. Od pewnego czasu próbuje MILD i WILD, ale ¿adna nie wychodzi. Jestem ma³o podatny na hipnozê, mo¿e dlatego. Na ka¿d± noc zapamiêtuje od conajmniej jednego do nawet piêciu snów. Wcze¶niej nie rozró¿nia³em tego, ¿e mam np. 2 sny, a teraz ju¿ wiem, ¿e razem z ca³kowit± zmian± w±tku mam osobny sen. Nie muszê ju¿ ich spisywaæ, bo pamiêtam wiêkszo¶æ swoich snów do¶æ szczegó³owo z zesz³ego miesi±ca, ale co¶ podchodz±cego pod ¶wiadomy sen mia³em tylko raz. Wiedzia³em, ¿e ¶nie, ale nie by³em w stanie w pe³ni kontrolowaæ swojego snu.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pi± 23:59, 27 Lut 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Cytat:
Czy jest jaka¶ metoda, która dzia³a w wiêkszo¶ci przypadków?

Tak, WBTB Smile Bo jest oparte g³ównie na fizjologii a nie nastawieniu (ale te te¿ podnosi szansê na u¶wiadomienie). MILD i WILD praktycznie wymaga WBTB, bez tego s± ma³e szanse, szczególnie w przypadku WILD.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Fallen Leaf dnia Sob 0:48, 28 Lut 2015, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Sob 0:47, 28 Lut 2015 Zobacz profil autora
turbo
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 07 Sty 2016
Posty: 447
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 25 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Kraków
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Z tego co tu napisa³e¶ , to z tymi snami nie jest tak jak z or³em. Bardziej widaæ ¿e ten mechanizm uzyskania ¶wiadomo¶ci w snach jest sam blokowany przez pod¶wiadomo¶æ a dlaczego? No w³a¶nie dlaczego? Tak jakby mieli by¶my siê tego nigdy nie nauczyæ, ale co¶ siê tam po prze b³yska³o i niektórzy ludzie maj± jako taki do tego dostêp, ciekawi mnie to czy s± naprawdê ludzie którzy potrafi± wywo³aæ sen tak jak ukroiæ sobie kromkê chleba. Takie moje przemy¶lenie. I ¿ycie na jawie blokuje nam poznawanie samych siebie, wszystko przejmuje pod¶wiadomo¶æ ze z³udnym my¶leniem ¿e siê jest ¶wiadomym tego co siê robi. Ale przecie¿ mamy woln± wolê. W³a¶nie woln±............Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Nie 19:42, 29 Maj 2016 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Wiedza ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin