Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Hormony a LD (Porady do WBTB)

 
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Wiedza ogólna Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Hormony a LD (Porady do WBTB)
Autor Wiadomo¶æ
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post Hormony a LD (Porady do WBTB)
W tym poradniku pragnê przekazaæ wszystkim wiedzê, która rzadko jest brana pod uwagê na polskich stronach o ¶wiadomym ¶nieniu. Jest to kwestia fundamentalna, poniewa¿ ma ogromny wp³yw na nasze sukcesy. Poni¿szy tekst okre¶la, jak zoptymalizowaæ nasz naturalny uk³ad hormonalny i zegar biologiczny mózgu tak, aby zwiêkszyæ swoje szanse na osi±gniêcie ¶wiadomego snu.
Tekst oryginalny pochodzi z zagranicznej strony: [link widoczny dla zalogowanych]

Zosta³ przeze mnie przet³umaczony i przerobiony w ca³o¶ci, tak aby skupiæ siê na konkretnym przekazie. Mam nadziejê, ¿e otworzy to co po niektórym oczy i od dzi¶ zawsze, przy ka¿dej próbie LD, pos³u¿y dla Was jako drogowskaz. Oczywi¶cie zachêcam do komentowania i dzielenia siê wra¿eniami.
Pamiêtajmy, ¿e ka¿dy jest indywidualn± jednostk±, dlatego szczegó³y w tych artyku³ach s± bardzo uproszczone, co powinno zachêciæ do znalezienia dla siebie idealnego doboru godzin Wink
==============================================================

WSTÊP

Najwiêkszym b³êdem, który prawie ka¿dy pope³nia
- jest czas w którym ludzie przygotowuj± siê do LD. To nie jest ich wina, poniewa¿ wiêkszo¶æ poradników na temat LD rzeczywi¶cie naprowadza ich do tego b³êdu. Ludzie czêsto pytaj± o poradê na forach, dlaczego siê nie uda³o? Wiadomo¶ci czêsto zaczyna siê s³owami: "Wczoraj poszed³em do ³ó¿ka, aby zrobiæ LD"
Oni w³a¶nie pope³nili kardynalny b³±d, który obni¿y³ drastycznie ich szanse na LD.

To trochê mo¿e wygl±daæ jak gra w totka. Zamiast dobrze trafiæ liczby, ludzie kupuj± los i wysy³aj± chybi³ trafi³, a potem pytaj± dlaczego nie trafili, skoro wys³ali los.

G³ówna zasada znana wiêkszo¶ci, ale rzadko dobrze zrozumiana brzmi:
#Wykonuj LD o odpowiedniej porze snu.


Idealny czas na osi±gniêcie LD

Optymalny czas na LD zale¿y od chemii mózgu i Twoich rytmów dobowych snu.
Dwa g³ówne hormony zaanga¿owane w rytm dobowy to serotonina i melatonina.

Serotonina jest w³±cznikiem - Uruchamia Ciê i pomaga zachowaæ czujno¶æ i klarown± ¶wiadomo¶æ. To neuroprzeka¼nik wywo³uj±cy dobre samopoczucie, które pomaga neuronom w mózgu bardziej swobodnie przesy³aæ sygna³y.
Melatonina jest wy³±cznikiem - Wycisza Ciê i pomaga siê zrelaksowaæ. Wprawia Twoje cia³o w sen i posiada wiele zdrowotnych dla organizmu cech.

Serotoniny najwiêcej stymuluje siê wtedy, gdy organizm jest nara¿ony na dzia³anie ¶wiat³a.
Melatonina analogicznie w nocy, w ciemno¶ci, gdy nie ma dop³ywu ¶wiat³a. Do jej produkcji u¿ywana jest serotonina, dlatego warto mieæ jej odpowiednio wysoki poziom spêdzaj±c czas na s³oñcu dzieñ przed prób± LD, w celu zwiêkszonej produkcji melatoniny w nocy.

Poziom melatoniny zaczyna rosn±æ dopiero po zmierzchu, a szczyt wystêpuje miêdzy godzin± 2 a 4 w nocy. Nastêpnie obni¿a siê ponownie o ¶wicie.
Ma to niebagatelny wp³yw na nasze zasypianie. Podczas jej najwy¿szego stê¿enia, organizm odchodzi p³ynnie i bardzo szybko w sen, dlatego tak wa¿ne jest aby jej wysoki poziom towarzyszy³ nam w trakcie wej¶cia w LD


KORTYZOL I MELATONINA - Z³oty Eliksir

Istnieje jeszcze jeden tajny sk³adnik, który okre¶lany jest hormonem "walki lub ucieczki" - nazywa siê kortyzol.
Kortyzol jest wyczerpywany przez ca³y dzieñ, ale potem pojawia siê skokowo ponownie we wczesnych godzinach porannych w celu rozbudzenia Cie.
Wzajemne oddzia³ywanie miêdzy kortyzolem i melatonin± tworzy idealne warunki do uzyskania ¶wiadomo¶ci we ¶nie!

Najwy¿sze stê¿enie kortyzolu wystêpuje miêdzy 4 a 05:30 rano.


W po³±czeniu wygl±da to tak:
*Podczas zasypiania, relaks jest ³atwy ze wzglêdu na relatywnie wysoki poziom melatoniny. Jeste¶ znu¿ony i gotowy do wej¶cia w sen.
*Czujno¶æ jest ³atwa, poniewa¿ kortyzol niesie za sob± falê dwóch innych hormonów zwanych adrenalin± i noradrenalin±. Te u¿ywki maj± pomóc Ciê obudziæ, ale mog± zwiêkszyæ czujno¶æ i sp³yciæ znacznie sen, co pomaga w uzyskaniu ¶wiadomo¶ci, lub ¶wiadomym wej¶ciu.


Najgorszy czas na LD

Najgorszy czas jest wtedy, gdy chemia mózgu jest nastawiona na przeciwieñstwa w wymienionych wy¿ej hormonach. W³a¶nie to praktycznie w po³owie wp³ywa na niepowodzenia podczas próby uzyskania LD.
Przed snem wieczorem wystêpuje ma³o kortyzolu. W tym czasie jeste¶ ju¿ wystarczaj±co zrelaksowany ¿eby zasn±æ, lecz stê¿enia kortyzolu s± tak niskie, ¿e nie masz praktycznie ¿adnych szans na odzyskanie ¶wiadomo¶ci.

- Widzisz to? Teraz ju¿ wiesz, ¿e nie tylko fazy snu (REM/NREM) maj± wp³yw na sukces w osi±gniêciu LD. Kolejn± wa¿n± rzecz±, na któr± ten artyku³ powinien otworzyæ oczy jest wykonywanie LD przed ¶witem.
Po godzinie 6 poziom kortyzolu bardzo szybko ro¶nie do góry, a poziom melatoniny maleje, co wi±¿e siê z problemem ponownego za¶niêcia i sen jest po prostu kiepskiej jako¶ci.




Porady do dobrze wykonanego WBTB


- Z wy¿ej wymienionego wykresu mo¿na doj¶æ do wniosku, ¿e najlepsza godzina na wykonanie LD jest pomiêdzy 3 a 5:30.
- Czas rozbudzania przy WBTB który wynosi 45 minut dzia³a nieco lepiej ni¿ pe³na godzina. Kilka osób, którzy nie byli w stanie osi±gn±æ sukcesu czuwaj±c przez godzinê by³y w stanie mieæ LD prostu zmieniaj±c okres czuwania do 45 minut.
- Aby zadbaæ o równowagê, nie powinno siê u¿ywaæ ekranów lcd, sztucznego ¶wiat³a w czasie czuwania i przed za¶niêciem.
- Czas pobudki powinien nast±piæ na koñcu fazy REM. Dlatego zaleca siê u¿ycie alfabudzika, poniewa¿ budzi w³a¶nie wtedy.
W przypadku zwyk³ego budzika (mniej skuteczne) postaraj obudziæ siê na koñcu fazy REM. Z regu³y jest to 4.5h, 6h, albo 7.5h, ale ka¿dy reaguje indywidualnie. Osobi¶cie zalecam nastawienie budzika po 6 godzinach snu.


PODSUMOWANIE

Za³o¿eniem jest uzyskanie jak najwy¿szej ilo¶ci kortyzolu i melatoniny podczas WBTB. Sprawi to nam najbardziej optymalne warunki do wej¶cia w sen utrzymuj±ce ¶wiadomo¶æ, lub u³atwiaj±ce jej uzyskanie w trakcie. Odpowiednia pora znajdujê siê miêdzy godzin± 3 a 5:30.
Wa¿ne jest równie¿ zadbanie o cykl snu i obudzenie siê pod koniec fazy REM.


Moja propozycja dobrze dobranego WBTB:
Zasn±æ o godzinie 22
Wstaæ o 4 rano
Rozbudzaæ siê do 45 minut.
Po³o¿yæ ponownie spaæ.


Powodzenia! Wink


Post zosta³ pochwalony 3 razy

Ostatnio zmieniony przez Matisek dnia Czw 3:06, 30 Kwi 2015, w ca³o¶ci zmieniany 6 razy
Pon 20:20, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
wlodi0412



Do³±czy³: 27 Lut 2015
Posty: 115
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 4 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Opolskie
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Nie patrzy³em nigdy w ten sposób. Zastosuje siê do tego artyku³u i mo¿e faktycznie przyniesie to lepsze efekty.

Z tym Kortyzolem jest sprawdzone Smile Kiedy wstajê gdzie¶ o 7 to zgonuje zawsze i jest olbrzymi k³opot ze wstaniem. Natomiast podczas wstawania o 5 zauwa¿y³em, ¿e nie sprawia mi to ¿adnych k³opotów mimo i¿ wci±¿ jestem do¶æ senny.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 21:08, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Dobra robota z t³umaczeniem, na pewno siê przyda Smile

@UP. A nie jest to mo¿e spowodowane tym, ¿e o 5 budzisz siê sam, a o 7 budzikiem? O 7 poziom kortyzolu powinien byæ wiêkszy, a melatoniny mniejszy.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 21:11, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
wlodi0412



Do³±czy³: 27 Lut 2015
Posty: 115
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 4 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Opolskie
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Fallen Leaf napisa³:


@UP. A nie jest to mo¿e spowodowane tym, ¿e o 5 budzisz siê sam, a o 7 budzikiem? O 7 poziom kortyzolu powinien byæ wiêkszy, a melatoniny mniejszy.



O 5 równie¿ budzê siê budzikiem. Dodam jeszcze, ¿e k³ad±c siê o 22 i wstaj±c o 5 czuje siê lepiej i ³atwiej jest mi wstaæ ni¿ k³ad±c siê o 22 i wstaj±c o 7.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 21:19, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Sudo-Indygo
Senny Podró¿nik


Do³±czy³: 02 Sty 2014
Posty: 456
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 16 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Kobieta

Post
Miêdzy 2 a 4 w nocy.... 3 w nocy, szatañska godzina, w której ujawnia siê opêtanie Wink Ciekawe, czy w³a¶nie nie st±d pochodzi ta teoria, mo¿liwe, ¿e niektórym po spontanicznym przebudzeniu wychodzi³ samoistnie WILD, do¶wiadczyli parali¿u i wpadli w panikê. Nawet ja, doskonale ju¿ znaj±c parali¿ i zwi±zane z nim zjawiska mia³am nie tak dawno wyj±tkowo nieprzyjemne prze¿ycia, przez krótki czas naprawdê my¶la³am, ¿e kto¶/co¶ chodzi mi po pokoju i zaraz siê na mnie rzuci...
Zastanawiam siê, czy w ¼ród³ach nie pisali nic o dopaminie, mi czasem po spontanicznym LD wydaje siê, ¿e niektóre objawy s± typowo "dopaminowe"... Raczej to nie od noradrenaliny i adrenaliny, bo to akurat wystêpuje w nocy, nied³ugi czas po po³o¿eniu siê spaæ. Ostatnio zainteresowa³am siê poszukiwaniem "substancji odpowiedzialnej za LD", której poziom jest zmienny w czasie ale d³ugofalowo. Czy istnieje biochemiczne wyt³umaczenie tego, ¿e w czasie od kilku do kilkunastu dni prawdopodobieñstwo spontanicznego WILD'a jest dziwnie wysokie, po czym wraca do wyj¶ciowego poziomu? Bo opisane powy¿ej hormony dzia³aj± w cyklu dobowym, co raczej nie skutkowa³oby takim zjawiskiem...


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 21:21, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Sudo-Indygo napisa³:
Zastanawiam siê, czy w ¼ród³ach nie pisali nic o dopaminie, mi czasem po spontanicznym LD wydaje siê, ¿e niektóre objawy s± typowo "dopaminowe"... Raczej to nie od noradrenaliny i adrenaliny, bo to akurat wystêpuje w nocy, nied³ugi czas po po³o¿eniu siê spaæ. Ostatnio zainteresowa³am siê poszukiwaniem "substancji odpowiedzialnej za LD", której poziom jest zmienny w czasie ale d³ugofalowo. Czy istnieje biochemiczne wyt³umaczenie tego, ¿e w czasie od kilku do kilkunastu dni prawdopodobieñstwo spontanicznego WILD'a jest dziwnie wysokie, po czym wraca do wyj¶ciowego poziomu? Bo opisane powy¿ej hormony dzia³aj± w cyklu dobowym, co raczej nie skutkowa³oby takim zjawiskiem...


Dopamina jest powi±zana z kortyzolem, ale to tak nawiasem.
Je¶li chodzi o samo dzia³anie dopki to ja te¿ praktycznie w³a¶ciwie po ka¿dym LD odczuwam skokowe efekty dopaminy, jednak to ma zwi±zek raczej z samym faktem prze¿ycia, ni¿ jakim¶ uwarunkowaniem. O takowym nie pisali, ani nigdy nie czyta³em. Zreszt± po zaburzanym ¶nie zazwyczaj poziom dopaminy jest bardzo niski co przyznasz jest odczuwalne rano, jak by da³o siê go szybko podnie¶æ do wysokiego poziomu to kto by siê chcia³ k³a¶æ do ³ózka. Motywacja by pokona³a ka¿de zmêczenie. Nie którzy przez jej brak, nie maj± ochoty nawet LD wykonaæ, mimo, ¿e tak postanowili Wink


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 21:49, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Fives



Do³±czy³: 02 Mar 2015
Posty: 90
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 2 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Czyli ju¿ wiem dlaczego planuj±c WBTB budzê siê rano i zamiast siê rozbudziæ wolê dalej spaæ. Powinienem zwiêkszyæ poziom dopaminy? Przeczyta³em, ¿e najlepiej du¿o przebywaæ na s³oñcu (tak jak ze wspomnian± przez Matiska seretonin±) i je¶æ banany.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 22:01, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Nie zwiêkszysz efektywnie poziomu dopaminy nad ranem, musia³oby to byæ expresowe. Wcze¶niej pobudzony i tak spadnie. Pobudki piêkne jak na filmach wystêpuje tylko na filmach Wink Zawsze pozostaj± jeszcze dragi :3


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 22:19, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Fallen Leaf
Administrator


Do³±czy³: 17 Gru 2012
Posty: 4337
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 314 razy
Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Radomsko
P³eæ: Mê¿czyzna

Post
Grunt to nie budziæ siê zwyk³ym budzikiem. Jak samemu siê obudzisz to niechêæ do wstania jest mniejsza.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Pon 22:53, 27 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Matisek
Administrator


Do³±czy³: 28 Pa¼ 2010
Posty: 1812
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 87 razy
Ostrze¿eñ: 0/5

P³eæ: Mê¿czyzna

Post
wlodi0412 napisa³:
Z tym Kortyzolem jest sprawdzone Smile Kiedy wstajê gdzie¶ o 7 to zgonuje zawsze i jest olbrzymi k³opot ze wstaniem. Natomiast podczas wstawania o 5 zauwa¿y³em, ¿e nie sprawia mi to ¿adnych k³opotów mimo i¿ wci±¿ jestem do¶æ senny.


Unika³em odpowiedzi na to pytanie bo te¿ nie jest to dla mnie do koñca zrozumia³e, ale jednak siê wypowiem bo sam zauwa¿y³em tak± zale¿no¶æ i wp³yw kortyzolu tu nie odgrywa wiêkszej roli. Bo raz, ¿e nie zgadza siê z wykresem, a dwa - nawet je¶li by tak by³o to poziom tego hormonu nie jest na tyle wysoki, ¿eby postawiæ na nogi. Zazwyczaj nad ranem o 6 czy 7 jest odczuwalny wiêkszy stres, od którego po prostu silniej kusi uciec poprzez ponowne poddanie siê koj±cemu snu, wiêc mo¿e to tylko to Wink
To co Fallen napisa³ ma tutaj spore znaczenie, ale je¶li w obydwu przypadkach mówimy o zaburzonym ¶nie to mam dwie koncepcje:

1. Poziom dopaminy spada w trakcie snu, im d³u¿ej ¶pimy g³eboko tym jest on relatywnie mniejszy ni¿ przed za¶niêciem, przez co nasza chêæ podniesienia siê z ³o¿a jest mniejsza. Chocia¿ pozytywny, intensywny sen i dobre warunki, albo co¶ mi³ego co nas czeka po wstaniu z ³ó¿ka i mo¿e nas podbudowaæ (hahaha, jak rzadko), potrafi zniwelowaæ t± ró¿nice. Dlatego uwa¿am, ¿e to mo¿e mieæ wp³yw, chocia¿ ¶rednio to widzê.

2. Bardziej logiczna opcja, chocia¿ siê nie wyklucza z pierwsz± - im d³u¿ej ¶pimy, tym fizycznie mniej chce siê ruszyæ ty³ek.
Mi np. trudniej jest wstaæ o godzinie 8 rano, a ³atwiej o 6. Wydajê siê to dziwne, a jednak (Lubie sypiaæ po 12 godzin). Mo¿liwe, ¿e wyd³u¿aj±ca siê z ka¿dym cyklem faza REM w jaki¶ sposób nasz organizm "wyczerpujê" co ci±gnie do dalszego relaksu. Sen g³êboki to trochê takie urwanie filmu, czasowa teleportacja, czego o ¶nie p³ytkim powiedzieæ nie mo¿na.
Jak kto¶ przegl±da kwejka to mo¿e spotka³ siê z ¿artem w stylu - poszed³em siê zdrzemn±æ w dzieñ, ale zanim zacznê siê uczyæ, muszê po tym ¶nie jeszcze sobie odpocz±æ Razz


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Matisek dnia Czw 3:55, 30 Kwi 2015, w ca³o¶ci zmieniany 6 razy
Czw 3:42, 30 Kwi 2015 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum ¦wiadomego ¦nienia! - psajko.pl Strona G³ówna » Kompendium wiedzy / Wiedza ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin